Jak ve školce pracovat s metodami rozvoje kritického myšlení
Jestliže má školka děti všestranně rozvíjet, měla by je vést i ke kritickému myšlení. Pokud netušíte, jak se tohoto úkolu zhostit, pokračujte ve čtení. Představíme vám metody, které můžete bez obav vyzkoušet i ve vaší třídě.
V předškolním vzdělávání platí, že cesta je cíl. Tedy že cesta k poznání je důležitější než poznání samo. Rozvojem kritického myšlení učíte děti přemýšlet. Učíte je ptát se, utvářet si vlastní názor, obhajovat své myšlenky, vyslechnout si druhé, spolupracovat, třídit informace, nebát se chybovat, hledat jiná řešení.
Jednoduché aktivity k procvičování kritického myšlení ve školce jsme už dříve shrnuli v článku
Jak v dětech pěstovat kreativitu a kritické myšlení.
Tentokrát na to půjdeme více teoreticky. V rámci třífázového modelu učení E-U-R si představíme metody rozvoje kritického myšlení, které můžete bez obav nabídnout i předškolním dětem.
Třífázový model učení E-U-R
Model E-U-R respektuje mechanismy přirozeného, spontánního učení skrze objevování. Dává dětem prostor být aktivní, aby se mohly s chutí pídit po nových informacích. Tříbí tvořivé myšlení, rozvíjí spolupráci a přispívá k lepšímu ukládání nových vědomostí.
TIP: Pokud chcete jít víc do hloubky, prozkoumejte nabídku kurzů spolku Kritické myšlení, který zaštiťuje vzdělávací program Čtením a psaním ke kritickému myšlení (RWCT).
1. E jako evokace
V první fázi (evokace) se snažte vyvolat zájem a zjistit, co už děti o tématu vědí nebo se domnívají.
Ptejte se otevřenými otázkami, dejte všem slovo, odpovědi nevyhodnocujte ani nepoměřujte s ostatními.
-
- Černá ovce
Neprozraďte hned, jakým tématem se budete zabývat. Předložte dětem obrázky, nebo lépe předměty, které s tématem souvisejí. Přimíchejte černou ovci, která mezi ostatní nepatří. Cílem je, aby se děti zamyslely, co je černá ovce, a svůj výběr podložily argumenty. Nakonec dejte dětem důkaz, že všechno ostatní k tématu patří. - Klíčová slova
Nalaďte se na téma příběhem. Než začnete číst, dejte dětem klíčová slova, která jim napoví, o čem je text. Nechte jim chvilku, aby ve skupinkách vymyslely vlastní krátký příběh obsahující tato slova. - Brainstorming a myšlenková mapa
Nechte děti sdílet s ostatními informace, které už o tématu vědí. Všechny jejich výroky bez komentáře zapisujte obrázkem, popř. velkým tiskacím písmem na papír nebo na tabuli. Dáte jim tak najevo, že jejich poznatky jsou důležité. K zápisu se můžete později vracet.
- Černá ovce
Ke stimulaci kritického myšlení je nezbytná vstřícná atmosféra,
kterou popisujeme v článku Jak ve školce nastavit pozitivní kulturu.
TIP: Aby se děti nepřekřikovaly, nebo aby naopak nemluvily jen ty průbojnější, nechte v kruhu kolovat třídního maskota. Mluví jen ten, kdo ho právě drží v ruce.
2. U jako uvědomění
Ve druhé fázi (uvědomění si významu informací) dejte dětem příležitost dozvědět se něco nového. Předložte jim podnětné obrázky, videa a knihy. Nechte je všechno si osahat a vyzkoušet při prožitkové hře.
-
- Řízené čtení Vyberte v textu místa vhodná k zastavení a čtení přerušujte otázkami. Ptejte se třeba, jak se bude příběh dál vyvíjet, jak se asi cítí hlavní hrdina nebo jestli už někdo zažil podobnou situaci.
V článku Jak v dětech probudit lásku ke knihám se dozvíte,
jak z předškolních dětí udělat zapálené čtenáře, přestože zatím neumí číst.
-
- Prožitkové učení s prvky badatelství Nepodsouvejte dětem své názory a zkušenosti. Děti touží objevovat. Tak je nechte aktivně bádat, formulovat domněnky a experimentálně je ověřovat, ať sami přijdou na to, jak věci fungují. Nastavte problém tak, aby byl pro děti zvládnutelný, a pak už jen diskutujte a sdílejte názory. Výsledky bádání společně vizualizujte prostřednictvím plakátů s fotografiemi a popisky.
3. R jako reflexe
Ve třetí fázi (reflexe) dejte každému prostor zhodnotit, co nového se naučil nebo vyzkoušel. Děti se tak učí formulovat své myšlenky.
-
- Reflexe v kruhu Ptejte se dětí co se dozvěděly, zda něco nového objevily, jak se jim pracovalo, co jim připadalo těžké apod.
Tak co, vyzkoušíte v praxi některou z metod rozvoje kritického myšlení? Nebo jste je zavedli už dávno, aniž byste tušili, že to má nějaký název? Dejte nám vědět na sociálních sítích.
14. 11. 2023 | Martina Zatloukalová