Jak ve školce pracovat se stresem
Ve školce aby měl člověk deset očí, deset rukou a deset hodin času denně navíc. Jak si při práci s dětmi zachovat vnitřní klid a vyvarovat se stresu?
Práce ve školce přináší každý den spoustu stresových momentů. Pracujete v hlučném prostředí, musíte se vypořádat s emočními projevy dětí, máte zodpovědnost za jejich bezpečnost. Od pondělí do pátku zpracováváte příval podnětů a vaše pozornost je zcela vytížená.
Chtělo by to trochu klidu. Najít si způsob, jak ve školce fungovat bez stresu a nervozity. Naučit se oddělovat pracovní a osobní čas. Nepřetěžovat se. Dát si prostor k odpočinku. Pečovat taky trochu o sebe. Pro svoje vlastní dobro.
Na chvíli se teď zastavte a zamyslete se:
Co mi nejvíc ubírá sil?
Co mi pomáhá dobíjet energii?
Jak můžu docílit rovnováhy?
Odpovědi na první dvě otázky určitě znáte sami a s tou třetí vám pomůžeme.
Podpůrné techniky k docílení rovnováhy
Dechové cvičení Čmelák
Jestli hledáte okamžitou úlevu od stresu, vyzkoušejte dechové cvičení čmelák. Uklidní mysl a zbaví vás strachu, frustrace i hněvu. A můžete ho vyzkoušet spolu s dětmi.
Pohodlně se posaďte. Palci obou rukou si zacpěte uši a ostatní prsty položte na čelo nebo na zavřené oči. Svěste hlavu, až se brada dotkne hrudní kosti. Uvolněte svaly v obličeji. Zhluboka se nadechněte a s výdechem začněte bzučet jako… no, jako čmelák. Vydržte aspoň 3 minuty a vnímejte ty vibrace.
Vnitřní klid
Každý intuitivně touží po klidu. Mohou to být maličkosti, co do práce s dětmi vnesou vnitřní klid:
- mluvit s dětmi klidným hlasem v úrovni jejich očí,
- při nenadálé změně plánu s lehkostí improvizovat,
- k řešení konfliktních situací přistupovat s chladnou hlavou,
- odpočívat bez pocitu viny z nicnedělání,
- přijmout své slabé stránky a umět si odpustit.
Nezapomeňte, že děti neustále sledují a kopírují vaše chování. Nepíšeme to proto, abyste se cítili pod ještě větším tlakem. Nechceme po vás, abyste v této disciplíně dosáhli úrovně zenového mistra. Stačí, když budete k sobě i k ostatním upřímní, laskaví a trpěliví. A když uděláte chybu, přiznáte ji, odpustíte si a poučíte se z ní.
Co můžete udělat pro to, aby se děti ve školce cítily dobře, zjistíte v článku Jak ve školce nastavit pozitivní kulturu.
Time management
Naučte se plánovat a nehaste úkoly na poslední chvíli. Stanete se pány svého času a uleví se vám.
Vybrané techniky time managementu najdete v článku Jak si efektivně zorganizovat čas.
Hlídejte si své hranice. Neberte si na sebe víc úkolů, než dokážete zvládnout. Naučte se říkat ne. Stejně tak se nebojte požádat o pomoc a rozdělit si úkoly s ostatními. Nemusíte být přece zodpovědní úplně za všechno.
Mějte reálná očekávání. Vaším cílem je odvést co nejlepší výsledek vzhledem k daným okolnostem. Nesnažte se o dokonalost ani se nepoměřujte s ostatními.
Zaměřte se na to, co dokážete ovlivnit. Soustřeďte se na své myšlenky a činy, to jediné máte pevně v rukou. Očekávání ostatních hoďte rovnou za hlavu, protože s tím stejně nic neuděláte.
Čas na odpočinek
Jestli máte pocit, že na odpočinek nemáte nárok, je načase změnit své uvažování. Odpočinek není projevem lenosti ani ztrátou drahocenného času. Abyste ze sebe mohli vydat to nejlepší, potřebujete čas od času dobít baterky. A pozor, pár dní dovolené o letních prázdninách to opravdu nespraví.
Raději si v diáři vyhraďte pravidelnou chvilku na odpočinek. Je na vás, jak si to nastavíte s ohledem na četnost a délku. Stejně tak záleží jen na vás, kterým aktivitám se budete věnovat. Popřemýšlejte:
U kterých aktivit se odreaguju od práce a vyčistím si hlavu?
Které aktivity mi vlijí novou energii a zažehnou pedagogický zápal?
Další způsoby, jak pečovat o své duševní zdraví, hledejte v článku Jak ve školce nevypustit duši.
Krizový plán
Pro případ nouze nejvyšší mějte připravený svůj osobní krizový plán. Zaznamenejte si do něj, jak se cítíte, když je toho na vás moc. Pojmenujte výstražné signály, abyste je později mohli snadněji identifikovat. Kromě toho si sem zapište všechno, co vám pomůže stres překonat. Přemýšlejte, co vás dokáže rozptýlit, kde se cítíte dobře, na koho se můžete obrátit. Až se to začne sypat, nahlédněte do plánu a jednejte.
V článku Riziko práce ve školce: Syndrom vyhoření se dozvíte, jak poznat, že se blíží osobní krize.
Nemůžete se rozkrájet, abyste stihli všechno. Tak hoďte nereálná očekávání a snahu o dokonalost za hlavu. Raději pečujte o svou vnitřní pohodu a užívejte si každý okamžik.
19. 12. 2023 | Martina Zatloukalová