Jak ve školce rozvíjet předmatematické představy
Umět vyjmenovat číselnou řadu nebo psát číslice nestačí. Důležité je, aby se děti neučily recitovat číslovky jako básničku, ale chápaly jejich význam v souvislosti s počtem předmětů.
Rozvoj předmatematických představ úzce souvisí s dalšími dovednostmi, především motorikou, časovou a prostorovou orientací, zrakovým i sluchovým vnímáním nebo soustředěním a pamětí. Tohle všechno má vliv na to, aby potom děti ve škole zvládly učivo matematiky.
Pracovní listy nechte v šuplíku
Sáhněte raději po hravějších aktivitách, které procvičí všechny zmíněné oblasti.
Pár takových jsme dali dohromady.
1. Třídění
Zahrajte si na Popelku. Nechte děti třídit předměty podle barvy, tvaru, velikosti, materiálu apod.
2. Porovnávání
Porovnávejte množství a hrajte si s pojmy více, méně, stejně. Po vzoru říkanky Měla babka čtyři jabka zkuste předměty přidávat nebo ubírat.
3. Molekuly
Vyzkoušejte tuto jednoduchou pohybovou hru. Děti se volně pohybují v prostoru jako atomy. Na vaši výzvu musí co nejrychleji vytvořit molekulu o správném počtu atomů. Kdo je navíc, vypadává.
4. Řazení
Při vytváření řad upevňujte pojmy před, za, mezi, první, poslední. Využijte k tomu třeba pohádku O veliké řepě.
5. Deskové hry s hrací kostkou
Strukturovaný vzor puntíků na hrací kostce je skvělý pro představu určitého množství. Když se je dítě naučí vnímat jako symbol, nemusí tečky přepočítávat po jedné.
6. Honzo, vstávej
„Honzo, vstávej!“ – „Kolik je hodin?“ – „Tři slepičí.“
Pro pochopení množství můžete využít i tuto běžnou dětskou hru, při které hráči postupují k vyvolávači podle zadaného počtu a velikosti kroků.
TIP: S předmatematickými představami dětem pomohou také klasické hry
jako pexeso, puzzle, sudoku, Dobble nebo tangramy.
7. Město z kostek
Trénujte prostorovou představivost při hře s kostkami. Stavte mrakodrapy tak, aby obsahovaly určitý počet kostek nebo byly postaveny podle barevného vzoru.
8. Geometrické tvary
Geometrické tvary modelujte z plastelíny nebo vyskládejte na koberec z víček od PET lahví. Můžete si také z kartonu vyrobit „lupu“ a s její pomocí hledat předměty daného tvaru v místnosti nebo venku na procházce.
9. Dárek v krabici
Zahrajte si na Ježíška. Připravte krabice různých velikostí a požádejte děti, ať se rozhlédnou po třídě a přinesou takové hračky, které se do krabic akorát vejdou.
10. Dětské váhy
Vyrobte si vlastní balanční váhy. Dva stejné kelímky zavěste pomocí provázku na obyčejné ramínko na šaty, pověšené třeba na úchytce od skříně. Do kelímků vkládejte drobné předměty a sledujte, na kterou stranu se váhy překlopí.
11. Společné vaření
Při společném vaření a pečení přirozeně používáte matematický slovník. Připravujete potřebný počet. Vážíte, porovnáváte, přibíráte, ubíráte. Nebo krájíte na poloviny, čtvrtiny, osminy. Tahle matematika vás bude bavit a ještě si pak smlsnete na něčem dobrém.
Rozvoj předmatematických představ není žádná věda. Když ho spojíte se hrou a pohybem, dětem to půjde samo. Jaké aktivity nejraději využíváte vy? Inspirujte ostatní na sociálních sítích.
3. 12. 2024 | Martina Zatloukalová