Chci konzultaci

Jak ve školce rozvíjet
sluchové vnímání

Sluchové vnímání je důležitým dílkem do skládačky školního úspěchu. Má totiž zásadní vliv na nácvik čtení a psaní. Jak můžete podpořit jeho správný rozvoj už ve školce?

Aby se děti ve škole netrápily, potřebují zachytit, pochopit a zapamatovat si informace, které slyší od učitelů. Aby zvládly psaní a čtení, musejí chápat hláskovou strukturu slov. Všechny tyto úkony mají společného jmenovatele – sluchové vnímání.

Rozvoj sluchového vnímání, zejména pak fonematického uvědomování, pomáhá předcházet vzniku dyslexie a dalších specifických poruch učení.

dívka s chlapcem hrají tichou poštu

 

Jak konkrétně můžete s dětmi ve školce jednotlivé oblasti sluchového vnímání trénovat?

 

Naslouchání

Většina dětí slyší dobře. Umí ale pozorně a soustředěně naslouchat?
Zkuste s dětmi:

  • rozlišovat příjemné a nepříjemné zvuky,
  • rozeznávat zvuky (např. zvířata, doprava, hudební nástroje),
  • poznávat kamarády podle hlasu,
  • poznávat známé dětské písničky podle melodie,
  • poslouchat řadu slabik a poskočit, když se ozve předem určená slabika,
  • poslouchat různá slovní spojení a zabouchat, když se jedná o nesmysl (např. kočka kváká),
  • poslouchat pohádku a tlesknout, když se ozve dohodnuté slovo,
  • hrát poslechové hry jako „kukačko, zakukej“, „tichá pošta“,
    „všechno lítá, co má peří“, „na papouška“, „na ozvěnu“ apod.,
  • vyslechnout si pohádku a převyprávět ji.

 


Tipy, jak ve školce procvičovat všímavost a soustředění,
najdete v rozhovoru Jak na klidnější třídu díky mindfulness.


 

Sluchová paměť

Zahrajte si slovní hru Balím si batoh. První hráč řekne třeba: „Balím si batoh a dám do něj plavky.“ Druhý větu zopakuje a přidá vlastní slovo: „Balím si batoh a dám do něj plavky a ručník.“ Takto se pokračuje, dokud se někdo ve výčtu věcí nesplete.

Bláznivější variantou je slovní hra Hej Johny. Nehraje se na slova, ale na zvuky (tleskání, luskání, mlaskání, pískání, hučení, zvuky zvířat, zvuky strojů apod.). První hráč řekne: „Hej Johny“ a doplní zvuk. Ostatní větu opakují a přidávají vlastní zvuky.
 


Sluchové rozlišení

Stačí vyměnit, přidat nebo vypustit jednu hlásku a máme tu nové slovo. Vyzkoušejte, zda děti vnímají změnu délky samohlásky, znělé a neznělé hlásky anebo tvrdé a měkké slabiky.

Zahrajte si na mimozemšťana, který se učí česky. Připravte jednoduché obrázky a požádejte děti, ať pečlivě vyslovují, co na nich je. Mimozemšťan slova většinou chybně opakuje (např. mrak-drak, lak-lák, koza-kosa, buben-duben, stůl-sůl). Děti poslouchají a určují, jestli se slova shodují nebo liší.
 


Vnímání rytmu a délky

Při rytmických cvičeních si děti tříbí sluchové rozlišování. Můžete společně:

  • rytmicky deklamovat říkadla, rozpočítadla a popěvky,
  • hrát na tělo nebo využít bicí nástroje z Orffova instrumentáře,
  • hrát hudebně pohybové hry nebo tančit na známé lidové písničky.

     


    Konkrétní aktivity na rozvoj rytmického cítění najdete v článku
    Jak vnést do školky více hudby.


     

    Sluchová analýza a syntéza

    Zeptejte se dětí, které slovo je delší: had, nebo žížala? Mladší děti často odpoví, že had. Drží se totiž významu slova a logicky vyberou zvíře s delším tělem. Strukturu slov si začnou uvědomovat až později. Před nástupem do školy už obvykle svedou vytleskat slabiky ve slově, spočítat je a určit první, případně poslední hlásku slova.

    TIP: Pokud chcete fonematické uvědomování rozvíjet systematicky, vyzkoušejte Elkoninovu metodu. Staví na principu, že podstatu čtení lze pochopit na základě poznávání hláskové struktury mluvené řeči.

     
     
    Sluchovou analýzu a syntézu můžete s dětmi procvičovat na pracovních listech, nebo to pojmout trochu zábavněji:

    • slabikovat jako robot nebo při indiánském bubnování,
    • hledat a dotknout se věcí, které např. začínají na určitou hlásku,
    • hrát na závoru, která pustí dál jen toho, kdo např. řekne slovo s určitým počtem slabik,
    • hrát (zpočátku obrázkový) slovní fotbal.

     
    Sluchové vnímání je jako kouzelný klíč, který dětem otevírá dveře ke čtení a psaní. Když jej budete pravidelně trénovat, můžete zásadně ovlivnit jejich budoucí školní úspěch.
     
     

    9. 7. 2024 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Čarodějnice ve školce: <br/>Tipy na aktivity</strong>
Čarodějnice ve školce:
Tipy na aktivity
Aktivity

08. 04. 2025 | Martina Zatloukalová

Hopsa, hejsa, blíží se filipojakubská noc. Přinášíme inspiraci, jak si tento svátek užít s malými čarodějkami a kouzelníky ve školce. Detail článku »

<strong>Velikonoce ve školce:<br/> Tipy na aktivity</Strong>
Velikonoce ve školce:
Tipy na aktivity
Aktivity Svátky

12. 03. 2025 | Martina Zatloukalová

Oslavte s dětmi příchod jara! Sesbírali jsme tipy na nejlepší velikonoční aktivity, se kterými budou Velikonoce ve školce nezapomenutelným zážitkem. Detail článku »

<strong>Jak efektivně komunikovat s dětmi</strong>
Jak efektivně komunikovat s dětmi
Psychologie

10. 12. 2024 | Martina Zatloukalová

Dospělí se někdy můžou umluvit a stejně mají pocit, že je děti neposlouchají. A ony často opravdu neposlouchají. S těmito 7 efektivními způsoby komunikace se to ale nestane. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *