Jak ve školce rozvíjet socioemoční dovednosti dětí
Na začátku je velké batole, které se na pískovišti odmítá dělit o hračky. Stačí pár předškolních let, aby se z něj vyloupl kamarádský předškolák, co si umí hrát s ostatními. Jak tuhle proměnu podpořit?
Školková léta posunou děti v oblasti socioemočního vývoje pořádný kus dopředu. V kolektivu vrstevníků se postupně učí rozpoznávat své i cizí emoce, ovládat se a omezovat se, chovat se skromně a vyjadřovat vděk, brát ohledy na druhé, komunikovat a spolupracovat s ostatními. Pod vaším laskavým, ale důsledným vedením se děti doslova mění před očima.
Proces socioemočního vývoje holt není vždycky jednoduchý. Proto jsme sepsali pár osvědčených rad, jak jím děti bezpečně provést.
Strategie socioemočního rozvoje
Poznávejte emoce
Vrhněte se na poznávání emocí. Když si děti udělají pořádek v tom, co cítí, mohou o svých emocích mluvit a učit se je zpracovávat. A když dokážou rozkódovat emoce druhých, mohou ke svému okolí přistupovat s empatií a respektem.Čtěte si
Zalovte v knihovně a pusťte se do společného čtení. Dětské knížky jsou plné příběhů přátelství, budování pozitivních vztahů i umění vycházet s těmi, kteří nám nejsou dvakrát po chuti. Vyzkoušejte naše oblíbené:
- Petr Horáček: Kamarád pro medvěda
- Sandra Dieckmann: Pes, který spolkl svět
- Simona Smatana: Hovnivál Hugo
- Noemi Cupalová: Karlíček a vosy
Hrajte si
I úplně obyčejná hra může mít velký vliv na rozvoj sociálních dovedností. Tak třeba:
- Deskové hry
učí děti střídat se, dodržovat pravidla a vypořádat se s nezdarem. - Společné hraní
s autíčky nebo panenkami dává dětem prostor komunikovat ve skupině, sdílet nápady a hledat shodu na dalším scénáři hry. - Pískoviště
je místo, kde se děti mohou dělit o hračky, střídat se v jejich používání, spolupracovat i řešit případné konflikty.
- Deskové hry
Vyzkoušejte sofistikované aktivity
- Kruh plný komplimentů:
Sesedněte se do kruhu. Každý postupně řekne něco hezkého o někom jiném v kruhu. Nezáleží, jestli je kompliment jednoduchý („Máš hezké tričko.“), nebo složitější („Líbí se mi, jaké kreslíš obrázky.“), cílem je především ocenit druhého. - Laskavý kalendář:
Vytvořte týdenní kalendář a do každého políčka od pondělí do neděle zapište úkol k procvičování laskavosti. Může to být cokoli – poděkovat, podělit se o sladkost, pochválit kamaráda apod. Ráno dětem úkol přečtete a požádejte je, aby ho do večera zkusily splnit. Druhý den potom společně diskutujte, jak se u úkolu cítily. - Síla laskavosti:
Připravte tři předměty různé velikosti, např. malý korálek, střední kámen a velký míček. Potom s dětmi vymyslete různé příklady laskavosti a každý přiřaďte k jednomu ze tří předmětů. Vezměte předmět a vhoďte jej do mísy s vodou. Pozorujte, co to udělá s hladinou, jak šplouchá a jaké se na ní dělají kruhy. Přirovnejte to k síle laskavosti, která se s každým dobrým skutkem drobně nebo výrazně šíří do okolí a ovlivňuje životy ostatních. - Zlomené srdce:
Vystřihněte z červeného papíru velké srdce. Vyzvěte děti, aby po jednom přistupovaly k srdci a říkaly věci, které dokážou ranit city. Pokaždé papír přehněte a udělejte na něm rýhu. Až je papír celý pomačkaný, nechte děti, aby ho zkusily vyhladit. Vysvětlete jim, že zlá slova někdy nedokáže vymazat ani omluva a že by měly dávat pozor na to, co jim vyletí z pusy.
- Kruh plný komplimentů:
Pěstujte spolupráci a sounáležitost
Zařaďte do programu takové aktivity, při kterých děti mohou sdílet myšlenky a příběhy, nacházet podobnosti mezi sebou a ostatními a také vzájemně spolupracovat při hře nebo projektu.
Učte děti vděčnosti a laskavosti, rozvíjejte v nich i další socioemoční dovednosti. Nebude to hned dokonalé.
Buďte si ale jisti, že pokládáte solidní základy, na kterých budou moci stavět i po odchodu ze školky.
18. 5. 2023 | Martina Zatloukalová