Chci konzultaci

Jak ve školce rozvíjet zrakové vnímání

Aby děti ve škole bez potíží zvládly čtení a psaní, potřebují mít vyzrálé zrakové vnímání. Jak můžete podpořit jeho správný rozvoj už ve školce?

To, že dítě dobře vidí, ještě neznamená, že viděné také správně vnímá. Jeho schopnost zrakového rozlišování se stále vyvíjí a zdokonaluje. Musí si zvyknout, že nevidí jen hrnek, ale hrnek otočený ouškem doprava. Postupně se učí všímat si drobných detailů a vnímat rozdíly. Ve škole mu pak nedělá problém rozpoznat třeba písmena b, d a p.
Cílený rozvoj zrakového vnímání pomáhá předcházet vzniku dyslexie a dalších specifických poruch učení.

děti skládají tvary

Jak konkrétně můžete s dětmi jednotlivé oblasti trénovat?

 

Figura a pozadí

Mají děti bystré oči?
Dokážou se soustředit na určitý prvek a rozlišit jej od jeho okolí?
 
Zkuste s nimi vyplňovat pracovní listy, kde budou:

  • hledat a počítat prvky mezi jinými obrázky,
  • vyhledávat prvky na šrafovaném pozadí,
  • rozpoznávat překrývající se obrázky,
  • luštit bludiště a určovat dvojice spojené čarou.

 
TIP: Učte děti sledovat očima obrázek zleva doprava a shora dolů. V budoucnu pak nebudou mít problém s přeskakováním slov či řádků ani s udržením pozornosti na čtený text.

Pokud nechcete jen sedět u stolečku, zahrajte si tyto hry:

  • Čáp ztratil čepičku:
    Děti hledají předmět určité barvy a musí se ho dotknout.
 
 

  • Na bystrozrakého:
    Ve třídě schovejte předmět tak, aby byl alespoň zčásti stále vidět. Děti chodí po prostoru a hledají ho. Kdo ho najde, tiše si sedne a ostatní na jeho skrýš neupozorňuje. Může jim ale napovídat slovy samá voda, přihořívá, hoří.
  •  

  • Chodím, hledám:
    Děti chodí po třídě a hledají dané předměty. Kdo nějaký najde, zvedne jej nad hlavu.

    Chodím, hledám, co mám rád,
    pojďte, děti, pomáhat.
    Do všech koutů zajděte,
    (předmět) mi najděte.

  •  

    Zraková diferenciace

    Čím jsou děti starší, tím lépe dokážou postřehnout drobné rozdíly mezi obrázky. Zaměřte se na polohu nahoře/dole a orientaci vpravo/vlevo, ať potom děti ve škole nezaměňují písmena nebo číslice.
     
    Procvičujte:

    • třídění předmětů podle barvy a geometrického tvaru,
    • hledání dvojic obrázků nebo předmětů,
    • určování obrázku, který se od ostatních liší drobným detailem
      nebo otočením podle horizontální či vertikální osy,
    • hledání rozdílů mezi dvěma obrázky,
    • kreslení obrázku podle slovního diktátu.

     

    Zraková analýza a syntéza

    Pro čtení, psaní a počítání je nezbytné vnímat celek i jednotlivé části.
     
    Trénujte:

    • skládání rozstříhaného obrázku nebo puzzle,
    • skládání kostek a stavebnic podle návodu i podle fantazie,
    • doplnění nebo dokreslení chybějící části obrázku,
    • skládání mozaiky podle předlohy.

     

    Zraková paměť

    Nevynechejte ani zrakovou paměť, která dětem později umožní zapamatovat si, vybavit si a rozpoznat tvary písmen.

    Zahrajte si Kimovu hru. Ukažte dětem soubor předmětů, potom jej zakryjte šátkem a nechte děti vyjmenovat, co viděly. Obměnou hry je zapamatovat si pořadí předmětů. Další variantou je po zakrytí souboru jeden předmět odebrat anebo vyměnit pozici dvou předmětů.

    Nebo vyzkoušejte hru Co se změnilo. Vyzvěte děti, ať si prohlédnou, jak jste oblečení. Potom na sobě za dveřmi něco změňte, vraťte se zpátky do třídy a počkejte, dokud děti změnu neobjeví. Stejně tak můžete provést změnu na vybavení třídy.


    Školní úspěch se skládá z mnoha dílků. Přečtěte si také naše články Jak ve školce rozvíjet sluchové vnímání nebo Které aktivity zařadit do školkových logohrátek.


    K rozvoji zrakového vnímání dobře slouží i obyčejné dětské hry jako omalovánky, puzzle, pexeso, loto, domino nebo Dobble. Takže až je příště vytáhnete ze šuplíku, možná tím pozitivně ovlivníte budoucí školní výkony svých předškoláků.
     
     

    5. 11. 2024 | Martina Zatloukalová

Zajímá vás oblast vzdělávání?

Přihlašte se k odběru novinek a článků z oblasti vzdělávání se zaměřením pro:

Doporučujeme

<strong>Jak nastavit spolupráci s kolegyněmi ve školce</strong>
Jak nastavit spolupráci s kolegyněmi ve školce
Psychologie

18. 02. 2025 | Martina Zatloukalová

Ve školce musíte vycházet nejen s dětmi a jejich rodiči, ale i s kolegyněmi. A ruku na srdce, není to vždycky snadné. Jak nastavit spolupráci a co dělat, když to v týmu skřípe? Detail článku »

<strong>Masopust a karneval ve školce: Tipy na aktivity</strong>
Masopust a karneval ve školce: Tipy na aktivity
Aktivity Svátky

04. 02. 2025 | Martina Zatloukalová

Masopust je tím nejveselejším a nejbarevnějším obdobím v roce. Dali jsme dohromady nápady na aktivity, se kterými se ve školce zaručeně nebudete nudit. Detail článku »

<strong>15 tipů na vánoční posezení <br/>ve školce</strong>
15 tipů na vánoční posezení
ve školce
Aktivity Svátky

19. 11. 2024 | Martina Zatloukalová

Jste už teď ve stresu kvůli vánoční besídce? Uspořádejte místo ní pohodové posezení s rodiči. Můžete ochutnávat cukroví, zazpívat si koledy nebo společně tvořit. Máme pro vás 15 tipů, jak na to. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *