Jak vést portfolio dítěte v MŠ
Portfolio je více, než jen sbírka obrázků. Je prostředkem k učení i diagnostickým nástrojem. Sleduje jedinečnou cestu každého dítěte, jeho vývoj a pokroky během školního roku.
Portfolio je soubor prací dítěte, který dokumentuje jeho vývoj, průběžný pokrok a výsledky. K čemu je to dobré? Dětem pomáhá rozvíjet sebereflexi a motivuje je k další práci. Učitelům slouží jako nástroj pedagogické diagnostiky a podpora dalšího rozvoje dětí.
A navíc poskytuje prostor pro komunikaci a spolupráci mezi rodinou a učitelem, případně dalšími odborníky – třeba v nové školce, v pedagogicko-psychologické poradně nebo při zápisu do první třídy.
Dává vám to smysl? Tak to vyzkoušejte i u vás ve školce.
Máme pro vás praktické tipy,
jak s dětským portfoliem začít.
V čem portfolio uchovávat
Manipulaci s portfoliem musí zvládnout i malé ruce. Skvěle se hodí pákové, dvoukroužkové pořadače, do kterých děti mohou samy snadno přidávat a řadit své práce. Jen je třeba zvážit formát. Velikost A4 je pro děti praktičtější, ovšem nepojme větší výtvory.
Pořadače na hřbetu označte jménem, značkou nebo fotografií dítěte. Tak je hned jasné, komu patří. Zdobení desek pořadače je pak plně v režii dětí. Nechte je použít barvy, obrázky a nálepky, jaké mají rády. Možná to nebude vypadat tak úpravně, ale výsledek bude odrážet jejich osobnost.
Pořadače uložte do nízkých polic nebo skříněk, kde k nim budete mít volný přístup nejen vy, ale i děti a rodiče. Především děti by měly být schopné portfolio jednoduše a bezpečně vyjmout a zase jej vrátit zpět bez pomoci dospělých.
Tip: Když děti portfoliem listují, aby se vrátily ke své práci nebo aby ji ukázaly ostatním, mohou obsah potrhat. Proto se osvědčilo vkládat listy do průhledných fólií.
Co má portfolio obsahovat
Portfolio může obsahovat různé typy materiálů, papírových i elektronických. Záleží jen na potřebách a přáních učitele, dětí či rodičů. Můžete jej pojmout jako album fotografií, zážitkový deníček nebo (ideálně) komplexní přehled rozvoje osobnosti a dovedností dítěte, včetně informací diagnostického charakteru.
- 1. den ve školce
- Kdo jsem a co mám rád
- Jak rostu (výška, váha, otisk ruky)
- Moje rodina
- Pracovní listy
- Vývoj kresby a grafomotoriky
- Poznámky z pozorování
- Diagnostiky
- Sebehodnotící archy
- Výtvarné práce
- Fotografie (3D výrobky, aktivity, akce)
- Audiozáznamy (básničky, písničky, rozhovor)
- Videa
TIP: Audiozáznam nebo video nahrajete na YouTube jako neveřejné. Zkopírujete text v adresním řádku a vložíte jej do libovolného generátoru QR kódu. Tento unikátní QR kód pak vytisknete, přidáte popisek jeho obsahu a list založíte do portfolia.
Práce s portfoliem
Kromě samotného obsahu je důležitá také práce s portfoliem. Tím máme na mysli sbírání, třídění, průběžné reflektování, sebehodnocení, sdílení a prezentování materiálů.
Diagnostické materiály opatřete datem vzniku, doplňte krátkým komentářem a řaďte chronologicky. Budete mít systematický přehled vývoje a pokroku dítěte, který vám pomůže plánovat jeho další všestranný rozvoj s ohledem na individuální potřeby.
Zároveň dětem dovolte, aby se podílely na výběru výtvorů a aktivit, které chtějí do portfolia vložit. Na konci týdne se třeba sesedněte do komunitního kruhu a povídejte si o tom, co jste v průběhu týdne dělali, jak se dětem dařilo a co nového se naučily. Výsledky své práce si pak děti založí.
Zkuste také spolupracovat s rodiči. Mohou vám poskytnout fotografie a výrobky z domácího prostředí, případně si portfolio půjčit na víkend domů. Při společném listování si rodina udělá obrázek o silných i slabých stránkách dítěte, reflektuje jeho práci a ocení jeho úsilí.
Při práci s dětským portfoliem veďte děti k sebereflexi.
Více k tomuto tématu najdete v článku Jak začít s formativním hodnocením v MŠ.
Na konci školního roku si dítě odnáší domů cennou sbírku dokumentů, která ilustruje jeho pokroky. Pro děti i rodiče je portfolio milou památkou na školková léta, pro učitele pak dokladem dobře odvedené práce.
Jak vnímáte dětské portfolio vy? Je to podle vás užitečný nástroj, nebo jen další zbytečná práce navíc? Podělte se s námi o svůj názor na sociálních sítích.
10. 9. 2024 | Martina Zatloukalová