Jak z pozice pedagoga reagovat na násilí v rodinách
Děti toho ve školce dost prozradí. Třeba i to, jestli doma dostávají na zadek. Co poradit rodičům, kteří řeší každé zazlobení výpraskem? A co dělat, když máte podezření na fyzické týrání?
Češi jsou k tělesným trestům stále poměrně tolerantní. Ve školách jsou sice zakázány, z domácího protředí ale zatím nezmizely. Vláda teď chystá úpravu občanského zákoníku, ve kterém chce zakotvit nepřijatelnost tělesných trestů a podpořit výchovu pomocí jiných prostředků.
Z každodenního kontaktu s dětmi a jejich rodiči určitě tušíte, kde je to na hraně. Využijte svého postavení, vzdělání a zkušeností a šiřte mezi rodiče osvětu o lepších způsobech výchovy. Případně neváhejte rychle zasáhnout, pokud máte podezření na fyzické týrání.
Tělesné tresty
Proč se vlastně rodiče uchylují k tělesným trestům? Mají pocit, že se jedná o rychlejší a účinější zpětnou vazbu. Dítě nedělá, co se od něj očekává, a tak je třeba ho potrestat, aby dostalo za vyučenou. Nebo jsou ve stresu, hned se rozčílí a reagují s horkou hlavou. Z dítěte si udělají hromosvod svých problémů. Anebo si neví rady, jak jinak situaci řešit. Z únavy, netrpělivosti, nervozity či zklamání jim nakonec ujedou nervy, přestanou se ovládat a zneužijí svou moc a fyzickou převahu.
Děti se ale nenaučí chovat se lépe tím, že je rodiče donutí cítit se hůř. Trest v nich vyvolá pocity bezmoci, nespravedlnosti, křivdy a vzteku. Protože zatím nedomýšlí všechny důsledky svého jednání, často ani nemusí rozumět, za co a proč jsou vlastně trestány. To není nejlepší rozpoložení pro poučení ze situace a napravení chyb.
Než jít cestou trestů, je lepší nastavit dětem jasné hranice a důsledně je vést k respektování pravidel. Být dětem laskavými a srozumitelnými rodiči, kteří je učí orientovat se ve světě a fungovat v něm. Rodiči, kteří je povzbuzují, oceňují jejich pokroky a posilují jejich samostatnost i zodpovědnost.
Přihlaste se na webinář s Mgr. Terezou Tetourovou z Centra LOCIKA, na kterém se dozvíte, co může školka udělat pro prevenci tělesných trestů ve výchově dětí a násilí v rodinách. Webinář se koná 30. 10. 2024 od 14:00.
Fyzické týrání
Co když máte ve školce případ, kdy se jedná přímo o fyzické týrání dítěte? Poznáte to podle neklamných stop na těle. Při převlékání si můžete všimnout podlitin, tržných ran, spálenin nebo zlomenin. Jistě, ne každá modřina znamená, že dítě doma bijí. Pokud se k tomu ale přidají změny v chování, nedůvěra, úzkost, citová nestabilita, lekavá reakce na dotek, strach z domova nebo zvýšená poslušnost vůči rodičům, podezření narůstá.
Pokud se vám dítě svěří, že u něj doma není něco v pořádku, berte to vážně a poskytněte mu adekvátní pomoc. Buďte dítěti oporou, naslouchejte mu s plnou pozorností a dejte mu dostatek času. Nevyzvídejte detaily (i když by vás třeba zajímaly) a nenuťte tak dítě prožívat to celé znovu. Oceňte, že se vám svěřilo. Ujistěte ho, že mu věříte. Dejte mu najevo, že to není jeho vina. Potom mu otevřeně a jasně vysvětlete další kroky, které kvůli zajištění jeho bezpečí musíte podniknout. Můžete si o celé sitaci promluvit s nadřízenými, případně zavolat na Rodičovskou linku.
Jestliže se domníváte, že rodiče dítěti ubližují, nahlaste to na OSPOD. Podle § 7 zákona o sociálně-právní ochraně dětí má každý právo upozornit na porušení povinností nebo zneužití práv vyplývajících z rodičovské odpovědnosti. Nemusíte se bát, že se vám rodiče budou mstít. Podle § 57 téhož zákona jsou úředníci povinni zachovávat mlčenlivost o osobě, která je na uvedené skutečnosti upozornila.
Když se dozvíte o těžkém ublížení na zdraví, pohlavním zneužití nebo týrání svěřené osoby, neváhejte a jednejte. Podle § 368 trestního zákona máte povinnost takový trestný čin nahlásit Policii ČR. V opačném případě se totiž stanete jeho spolupachatelem.
Přejeme vám, ať se s těmi smutnými případy setkáváte ve školce co nejméně. Třeba i díky úspěšné prevenci v oblasti trestů ve výchově dětí.
15. 10. 2024 | Martina Zatloukalová