Chci konzultaci

Jak zahradničit s dětmi ve školce

Zabořte ruce do hlíny a pusťte se spolu s dětmi do zahradnického dobrodružství. Taková školní zahrádka děti hodně naučí, stmelí komunitu a ještě prospěje přírodě.

Díky zahradničení děti prohlubují svůj vztah k živé přírodě, seznamují se s přírodními cykly a poznávají důležitost koloběhu a kontinuity. Učí se základům řemesla i potravinové soběstačnosti. Pěstují trpělivost, laskavost i zodpovědnost a radují se ze své práce a jejích výsledků.

zahradničení s dětmi

Podzimní výsadba

Na první pohled by se mohlo zdát, že článek o zahradničení nedává takhle na začátku října smysl. Právě teď je však ta správná doba založit školní sad nebo vysadit trvalky, aby vám už příští jaro dělaly radost.

Vyhrňte si rukávy a vrhněte se s dětmi na podzimní výsadbu. Nezapomeňte zapojit rodiče, ať taky přiloží ruku k dílu, vlastně nohu k rýči. Společné sázení (a v dalších letech setkávání nad dobrotami z úrody) stmelí komunitu.

  • Školní sad
    Na školní zahradě nebo v okolí školky vysazujte až do prvních mrazíků ovocné stromy (třešeň, meruňka, slivoň, jabloň, hrušeň). Celý rok tak budete moci pozorovat jejich proměny a hlavně – v létě či na podzim se budete těšit ze sladkých plodů.
  • Živý plot
    Stávající plot kolem školní zahrady doplňujte až do prvních mrazíků výsadbou keřů. Živý plot je hezký na pohled a navíc funguje jako protihluková i protiprachová bariéra. A co teprve, když je ještě k tomu jedlý… Pro bezpečné ozobávání nekombinujte při výsadbě keře s jedlými (arónie, muchovník, josta, rybíz apod.) a jedovatými plody (brslen, krušina, pámelník, ptačí zob, řešetlák apod.). Pro jistotu děti učte, aby bobule nedávaly hned do pusy a sbíraly je do mističky. Máte tak šanci zkontrolovat, co se chystají sníst.
  • Květinový záhon
    Do poloviny října sázejte cibuloviny, které kvetou na jaře (sněženky, bledule, narcisy, tulipány apod.). Až si budete s dětmi povídat o prvních poslech jara, nebudete je aspoň muset hledat po všech předzahrádkách v okolí.

Zahradničení je báječná smyslová aktivita. Další najdete v článku Proč do dětských her zapojit všechny smysly.

Zimní klíčení

Pěstování se nemusíte vzdávat ani v zimě a předjaří. Pozorujte s dětmi počáteční fázi životního cyklu rostliny při nakličování semen (čočka, cizrna) nebo pěstování mikrozeleniny (řeřicha, rukola).


TIP: Pokud chcete s dětmi klíčky nejen pozorovat, ale také konzumovat, mějte na paměti, že třeba takové fazole jsou za syrova jedovaté. Při klíčení adzuki nebo mungo fazolek však nebezpečí nehrozí.


Jarní záhonek

Na jaře připravte školní záhonek, kam s dětmi vysejete oblíbenou zeleninu (ředkvička, hrášek, karotka) a zasadíte jahodníky. S pomocí rodičů vytvořte také bylinkovou spirálu.

Naučte děti pečovat o rostliny: zalévat, okopávat, plít. Mějte k dispozici zahradnické nářadí dětské velikosti, aby se malým zahradníkům dobře pracovalo.

Úrodu ze zahrádky zpracujte při společném vaření podle rad v článku Jak děti motivovat ke zdravým stravovacím návykům.

Živočichové v zahradě

Přilákejte na zahradu živé tvory vhodnou výsadbou a různými skrýšemi. Vyprávějte dětem o koloběhu živin, potravním řetězci a významu opylovačů.

  • Žížalí farma
    Prozkoumejte s dětmi život v hlíně, pozorujte půdní živočichy, seznamte se s životem žížal. Bioodpad z kuchyně noste do kompostéru a ukažte si velké žížalí kouzlo: jak vyčarovat kompost.
  • Hmyzí hotel
    Postavte domeček pro všechny ty úžasné opylovače a ničitele škůdců. Pro nejjednodušší variantu vezměte krabici, kartonem ji rozdělte na pokojíčky a naplňte nejrůznějším materiálem (bambus, větvičky, seno, mech, kůra). Sledujte, kdo se u vás ubytovává.
  • Ptačí ráj
    Pomáhejte také ptákům, aby byla školní zahrada plná štěbetání. V rámci polytechnické výchovy vyrobte pítka, krmítka a budky. Pozorujte, které druhy k vám přilétají.

Přírodní zahrada je útočištěm živých tvorů i venkovní učebnou. V článku Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti zjistíte, do čeho se venku pustit.

Nakonec ještě tipy na společné čtení k tématu zahrada:

  • Kirsten Bradley: Ruce v hlíně
  • Simona Čechová: František z kompostu
  • Linda Marková: O zahradním skřítkovi
  • Tereza Václavková: Jůlinka z jedlé zahrádky
  • Lina Laurentová: Zahradníci ve městě
  • Daniela Krolupperová: Zákeřné keře
  • Kateryna Michalicyna: Kdo roste v zahradě

Zahradničení je skvělým způsobem, jak dětem ukázat zázraky přírody a učit je pečovat o životní prostředí. Takže jestli zatím nemáte školní zahrádku, založte ji ještě letos.

3. 10. 2023 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak efektivně komunikovat s dětmi</strong>
Jak efektivně komunikovat s dětmi
Psychologie

10. 12. 2024 | Martina Zatloukalová

Dospělí se někdy můžou umluvit a stejně mají pocit, že je děti neposlouchají. A ony často opravdu neposlouchají. S těmito 7 efektivními způsoby komunikace se to ale nestane. Detail článku »

<strong>Rozhovor: Přijmout dítě s autismem znamená vydat se na nečekaná dobrodružství </strong>
Rozhovor: Přijmout dítě s autismem znamená vydat se na nečekaná dobrodružství
Psychologie Rozhovory

11. 02. 2025 | Martina Zatloukalová

Jak začlenit dítě s poruchou autistického spektra do běžné školky? O své zkušenosti a rady se s námi podělila Mgr. Sylva Kočí z neziskové organizace Jdeme Autistům Naproti z. s. Detail článku »

<strong>Jak ve školce rozvíjet předmatematické představy</strong>
Jak ve školce rozvíjet předmatematické představy
Aktivity Pedagogika

03. 12. 2024 | Martina Zatloukalová

Matematika je víc než počítání. Učí děti logicky myslet a řešit problémy. A to se v životě hodí. Jak můžete podpořit rozvoj předmatematických představ už ve školce? Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *