Jak zajistit bezpečnost dětí venku
Objevitelská nátura a nevyčerpatelná energie. Tahle dvojkombinace stojí za spoustou dětských úrazů. Sepsali jsme proto pár rad, jak při pohybu venku zajistit bezpečnost dětí a minimalizovat riziko nehod a úrazů.
Pravidla pomáhají vymezit bezpečné hranice. Uvnitř hranic se děti mohou svobodně pohybovat, mimo ně musejí být opatrné. Neustále dětem opakujte, jak se venku chovat. Povídejte si o tom, jak předcházet úrazům na školní zahradě, v lese či v silničním provozu. Poučte děti také o tom, že bez vašeho svolení nesmějí konzumovat nic, co venku najdou.
Mluvte o možném nebezpečí,
ale zbytečně nestrašte.
Děti vychovávané ve sterilním prostředí s dokonalou ochranou bývají málo odolné.
Veďte děti spíše k tomu, aby se s určitým stupněm nebezpečí naučily žít,
aby ho dokázaly včas rozpoznat a vyhnout se mu.
Aktivní dohled
Asi vám to nemusíme zdůrazňovat, ale přece: Neponechávejte děti bez dozoru. I v lesních školkách mějte děti na dohled nebo alespoň na doslech.
Na zahradu, na procházku či do lesa choďte ideálně ve dvojici, aby v případě potřeby jeden učitel zůstal se skupinou, zatímco druhý se postará o (počůrané, promočené, zraněné) dítě. Připomínáme, že podle vyhlášky č. 14/2005 o předškolním vzdělávání může na jednoho učitele připadat nejvýše 20 dětí v běžné třídě, nebo 12 dětí ve třídě s dětmi mladšími 3 let nebo s dětmi s přiznanými podpůrnými opatřeními.
Proč děti potřebují být venku se dočtete v článku
Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti.
Bezpečný prostor
Mějte přehled o prostoru, ve kterém se děti pohybují, ať už je to školní zahrada, blízký park nebo volná příroda. Vždy si projděte terén a dávejte pozor na jedovaté rostliny, zvířecí exkrementy, rozbité sklo či použité injekční stříkačky.
TIP: Zapojte svou školku na jaře nebo na podzim do celorepublikové úklidové akce Ukliďme Česko.
Pozvěte kolegy i rodiče s dětmi a společnými silami vyčistěte okolí školky nebo procházkovou trasu od potenciálně nebezpečných odpadků.
Pravidelně kontrolujte zahradní vybavení, jestli není poškozené nebo rozpálené sluncem. Ať už prolézačka na hřišti nebo strom v lese vytipovaný k lezení, ujistěte se, že herní prvky jsou přiměřené věku dětí. Měly by dětem umožnit procvičovat obratnost, neměly by ale být příliš velkou výzvou. Dovolte dětem lézt jen tam, kam mohou a kam samy umí.
Vybavení do přírody
Inspirujte se praxí lesních školek. Pokud s dětmi vyrážíte do přírody, mějte u sebe batoh, který obsahuje: mobilní telefon s kontakty na zákonné zástupce dětí, lékárničku, plachtu proti dešti (jako úkryt), fleecovou deku (pro zahřátí), velkou karimatku (na sezení nebo převlékání), univerzální náhradní oblečení, lopatku, vlhčené ubrousky, papírové kapesníky, roli igelitových sáčků, provázek, láhev s čistou vodou.
Rodičům doporučte, aby dětem dali obuv odpovídající terénu a prodyšné oblečení z funkčních materiálů.
Při oblékání je vhodné uplatňovat princip vrstvení.
- První vrstva má tělo zachovat v suchu (funkční spodní prádlo).
- Druhá vrstva udržuje tělesné teplo (mikina).
- Třetí vrstva chrání před vnějšími vlivy jako voda, vítr, chlad (softshellové bundy a kalhoty).
Ochrana před hmyzem
Klíšťata mohou přenášet závažné infekční choroby. Na hlavní ploše školní zahrady proto udržujte trávu nízko posečenou, ve volné přírodě se vyhýbejte nízkému podrostu smíšených lesů. Chraňte se repelentem. Doporučte rodičům, aby dětem dávali pevnou obuv a světlé oblečení s dlouhým rukávem i nohavicemi.
Pokud se klíště přesto na někom usadí, postupujte takto:
- Místo přisátí vydesinfikujte.
- Klíště podeberte speciální kartou nebo háčkem se zářezem a vytáhněte.
- Pokud používáte pinzetu, uchopte klíště těsně u hlavičky, co nejblíže kůži. Opatrně jím viklejte do stran, dokud se vám ho nepodaří vytáhnout.
- Po odstranění klíštěte místo přisátí opět vydesinfikujte.
- Vytažené klíště bezpečně zlikvidujte. Nejlepší je zabalit jej do kousku papíru a spálit nebo spláchnout. Klíště nerozmačkávejte ani ho nevyhazujte do odpadkového koše.
Pro alergiky je potenciálně nebezpečné setkání s včelou, vosou nebo sršní. Místní alergická reakce se obvykle projevuje zarudnutím a otokem kolem místa vpichu. Pozor je třeba dát v případě, kdy jsou zasažena ústa, hltan nebo horní cesty dýchací, protože hrozí zúžení dýchacích cest. Prudká anafylaktická reakce může vést až k život ohrožujícím stavům.
Pokud malý alergik dostal žihadlo, jednejte takto:
- Bez meškání postiženému podejte léky z jeho pohotovostního balíčku, které ztlumí akutní reakci imunitního systému.
- Jestliže v místě vpichu uvízlo žihadlo, nehtem jej odškrábněte ven. Nesnažte se ho vyndat prsty ani pinzetou, mohli byste vytlačit obsah jedového váčku do rány.
- Místo vpichu co nejrychleji zchlaďte, abyste předešli rozvinutí otoku.
- Závažné reakce se objeví nejčastěji během prvních 15 minut od bodnutí hmyzem. V případě prudké alergické reakce okamžitě použijte adrenalinový autoinjektor, poskytněte první pomoc a volejte 155.
Ochrana před sluncem a horkem
Sluneční paprsky umí být nebezpečné. Držte se proto s dětmi spíše ve stínu. Citlivou dětskou pokožku chraňte před slunečními spáleninami opalovacím krémem. Nenechte děti chodit na přímé slunce bez pokrývky hlavy, případně bez slunečních brýlí.
Za horkých letních dní víc než kdy jindy dbejte na pitný režim dětí. Během hry dělejte pravidelné pauzy na napití a vymyslete, jak z toho udělat zábavu.
Všechno potřebné o nemocech z horka najdete v článku
Aby se děti v létě nepřehřály – prevence a první pomoc.
Lékárnička a první pomoc
Některým nehodám nejde ani při nejlepší snaze zabránit. Mějte proto vždy po ruce vybavenou lékárničku. Obsah lékárničky pravidelně kontrolujte, doplňujte a hlídejte data expirace. Osvěžte si také základy první pomoci. Z vlastní zkušenosti doporučujeme online kurz První pomoc dětem MUDr. Michaly Kněžkové.
Bezpečnost je vždy na prvním místě a při pohybu venku to platí dvojnásob.
Když ale zvážíte rizika, nastavíte jasná pravidla a zůstanete pozorní, nemusíte se aktivit v přírodě obávat.
Venku děti čeká spousta úžasných dobrodružství.
Podělte se s rodiči o vzrušující dětské zážitky. Ukažte jim tu radost z objevování okolního světa.
Připojte se k aplikaci Twigsee a sdílejte fotografie či videa z akce.
Ať doma vědí, co skvělého spolu ve školce podnikáte.
14. 7. 2023 | Martina Zatloukalová