Jaké STEM aktivity
vyzkoušet ve školce
Pod zkratkou STEM se schovává vzdělávací koncept, který chce v dětech vzbudit zájem o přírodní vědy. Zařaďte jej do programu a kdo ví, možná právě z vaší třídy vzejdou budoucí česká vědecká esa.
Budoucnost nám chystá řadu zapeklitých výzev. Abychom se s nimi dokázali vypořádat, budeme potřebovat odborníky v oborech matematiky, konstrukce či inovativních technologií. Je nejvyšší čas nadchnout děti pro přírodní vědy. Ideálně rovnou od školky.
Přínos STEM aktivit
Prvotní záměr STEM je čistě pragmatický; vybudovat v dětech kladný vztah k vědě a technice prostřednictvím hry. A jelikož hra je v předškolním období důležitým prostředkem zdravého vývoje dětí, STEM aktivity navíc podporují rozvoj v těchto oblastech:
- Kognitivní vývoj:
Děti jsou zvídavé, chtějí si všechno samy vyzkoušet. Nabídněte jim zajímavé STEM aktivity. Budou si hrát a vy budete vědět, že se zároveň učí. Setkají se se základy přírodních věd a ještě u toho budou rozvíjet kreativitu i kritické myšlení. - Nebát se experimentovat:
Na STEM aktivitách je skvělé, že dávají prostor k experimentování. Děti mají příležitost objevovat a zkoušet něco nového. A protože víc záleží na samotném procesu než na dokonalém výsledku, nemusí se bát udělat chybu. Když se něco nepovede, prostě to zkusí znovu. - Socioemoční vývoj:
K dokončení některých úkolů holt děti musí vyvinout trochu úsilí a prokázat vytrvalost. A když navíc pracují ve skupinkách, učí se spolupracovat, střídat se, komunikovat a řešit neshody. - Fyzický vývoj:
STEM aktivity vyžadují aktivní zapojení, pracovní list a tužka nestačí. Děti mají možnost všechno si osahat v praxi a přitom trénují jemnou motoriku a koordinaci oko-ruka.
Nápady na STEM aktivity
I když se to nabízí, pro STEM vzdělávání nemusíte nakoupit nové, drahé konstrukční stavebnice a programovatelné chytré hračky. Bude stačit to, co už ve třídě máte, co je k dostání v každém supermarketu anebo co najdete na procházce venku. Stačí jen nápad, jak tyhle běžné věci povýšit na materiál pro nejrůznější pokusy. A protože o nápady nemáme nouzi, rádi se o ně s vámi podělíme:
- Metr z lega
Nechte děti měřit délku a šířku různých hraček pomocí lego kostek. Jednoduše naskládají stejně velké kostky lega do řady podél položené hračky a nakonec je spočítají. - Stínová stavba
Na zem položte papír a na jeho okraj postavte z několika kostek členitou stavbu. Nasviťte stavbu lampičkou tak, aby vrhala stín na papír a obkreslete. Potom stavbu zbourejte a pozvěte děti, aby ji zkusily znovu postavit podle nákresu. - Most přes řeku
Položte na zem dlouhý pruh modrého papíru, to bude řeka. Vyzvěte děti, aby přes řeku postavily most z lego kostek, nebo třeba z papírových kelímků a dřevěných špachtlí. Potom můžete společně vyzkoušet, jestli je most dost stabilní, aby udržel malé figurky, případně kolik se jich na most vejde. - Dešťový mrak ve sklenici
Smíchejte trochu vody s modrou potravinářskou barvou a zatím odložte stranou. Naplňte sklenici do ¾ výšky čistou vodou a na hladinu nastříkejte velký kopec holicí pěny jako mrak. Nechte děti nabrat si modrou vodu do pipety a pomalu ji kapat na mrak z pěny. Po pár minutách začne mrak propouštět modré kapky deště. - Kráčející duha
Postavte do řady 7 průhledných sklenic. První, třetí, pátou a sedmou sklenici naplňte vodou. V první a sedmé sklenici rozmíchejte lžičku červeného potravinářského barviva, ve třetí lžičku žlutého a v páté lžičku modrého. Utrhněte z role 6 papírových utěrek a každou složte po delší straně do proužku. Proužky přehněte napůl a případně zkraťte tak, aby sahaly z jedné sklenice do druhé, dole hezky až na dno, ale nahoře těsně přes okraj. Propojte sklenice papírovými proužky a pozorujte, jak se prázdné sklenice plní vodou a barvy se mísí, až vznikne celá duha. - Anatomie rostlin
Na zahradě nebo na procházce nasbírejte různé rostliny, ideálně i s kořínky. Potom je rozeberte na květy, listy, stonky a kořeny. Dejte dětem lupu, ať si mohou všechno prohlédnout do detailu. - Vybuchující sopka
Do prázdné plastové láhve nasypte hrst jedlé sody a trochu potravinářského barviva, zhruba do 1/3 výšky dolijte vodou a pro větší efekt přidejte pár kapek prostředku na mytí nádobí. Prozatím zašroubujte a na pískovišti kolem láhve postavte písečnou sopku. Potom uzávěr odšroubujte, do láhve nalijte hrnek octa a ustupte. Pozorujte, jak díky chemické reakci začne sopka bouřit a chrlit lávu.
Nebojte, nemusíte hned aspirovat na vědecké pracoviště. Prostě s dětmi hravou formou trénujte předmatematické představy, ukažte jim pár chemických reakcí, seznamte je se základními fyzikálními zákony nebo zkrátka jen pozorujte okolní přírodu. To všechno se počítá.
10. 5. 2023 | Martina Zatloukalová