Chci konzultaci

Které aktivity zařadit do školkových logohrátek

Pomozte dětem se správným rozvojem řeči, aby pak ve škole nebojovaly s čtením a psaním. Školka sice nemůže nahradit logopedickou ordinaci, hravé ohýbání jazýčku sem ale patří. Které aktivity můžete zařadit do logopedických chvilek?

Výslovnost se odvíjí od motoriky, koordinace, paměti, sluchového vnímání a také porozumění řeči. Logohrátky proto nejsou jen o slovech a básničkách. Rozpohybujte při nich celé tělo a všechno procvičujte zábavnou formou při hře.

Výuka logopedie

Sepsali jsme pro vás aktivity,
které by při logopedických chvilkách určitě neměly chybět.

Pamatujte však, že se jedná pouze o prevenci. Ani kurz logopedického asistenta vás neopravňuje k logopedické intervenci. Ve školce můžete s dětmi hravou formou procvičovat jazyk během řízené činnosti nebo v odpoledním kroužku. Pokud se chcete dětem věnovat individuálně, postupujte vždy podle zadání klinického logopeda.

Oromotorická cvičení

Pro správné vyvození jakékoli hlásky je důležité mít pohyblivá mluvidla, tedy rty a jazyk. Co pro to můžete ve školce udělat?

Jazyk:

    • vyplazovat jazyk
    • olizovat horní nebo spodní ret, olizovat rty dokola
    • tlačit jazykem zevnitř do tváře
    • rychle pohybovat jazykem z koutku do koutku
    • rychle pohybovat jazykem ven a dovnitř
    • klapat jazykem o horní patro

Rty:

    • nafukovat tváře
    • špulit rty
    • roztahovat rty do širokého úsměvu
    • pískat

Motoriku jazyka a rtů procvičujte s logopedickou pohádkou doplněnou o oromotorické obrázkové karty. Při předčítání se děti aktivně zapojí a předvádí, co se v pohádce odehrává. Nebo si vyrobte oromotorickou kostku. Jaký obrázek padne, takovou grimasu musí děti předvést.


K dobré motorice mluvidel přímo přispívá rozvoj jemné motoriky.
Seznam možných aktivit najdete v článku Jak na rozvoj grafomotoriky bez pracovních listů.


Dechová cvičení

Aby byla řeč plynulá a srozumitelná, je potřeba naučit se ovládat dech. Základem je hluboký nádech nosem. Ten můžete nacvičit vědomým vnímáním vůní.

K tréninku dlouhého výdechu zase využijete tyto pomůcky:

    • vodové barvy
    • foukací fixy
    • bublifuk
    • peříčko
    • papírová kulička
    • nafukovací balónek
    • zobcová flétna
    • píšťalka
    • frkačka
    • větrník
    • brčko

TIP: Dlouhodobé dýchání ústy může způsobit mnoho zdravotních obtíží a mimo jiné ovlivňuje správnou výslovnost. Pokud má někdo patologický problém, ve školce to nevyřešíte. Můžete ale doporučit rodičům, aby s dítětem navštívili klinického logopeda. Ten ve spolupráci s dalšími specialisty odhalí příčinu, pomůže ji odstranit a navrhne rehabilitaci.

S každou pomůckou jde vymyslet spousta zábavy. Tak třeba s brčkem můžete bublat do vody, rozfoukat vodové barvy, zahrát si foukací fotbal nebo přenášet papírky z místa na místo. Anebo si vyrobit větrný tunel. To rozříznete PET láhev na poloviny a použijete část s hrdlem. Odšroubujete víčko a ostrými nůžkami do něj uděláte dírku tak širokou, aby jí prošlo brčko. Opět zašroubujete. Dírkou prostrčíte kratší část kloubového brčka. Potom už jen do láhve vhodíte papírovou kuličku a foukáním do brčka se ji snažíte udržet ve vzduchu.


Velkým pomocníkem v logopedické prevenci jsou zpěv a hudební činnosti.
Zajímavé tipy nejen na dechová cvičení najdete v článku Jak vnést do školky více hudby.


Co dalšího patří do logohrátek?

Ač se to na první pohled nezdá, i tyto oblasti jsou pro správný vývoj výslovnosti nezbytné:

    • Krátkodobá sluchově slovní paměť:
      Hrajte si s figurkami. Zadejte dětem instrukce, co která postava dělá, kde se nachází, co říká apod. Úkolem dětí je vyslechnout si instrukce, zapamatovat si je a následně podle nich přehrát scénku.
    • Sluchové vnímání:
      Zahrajte si na obchod. Nakupujte však jen to, co začíná, obsahuje nebo končí na určitou hlásku, má určitý počet slabik anebo se rýmuje s určitým slovem.
    • Rozvoj řeči:
      Povídejte si. Stupňujte přídavná jména, hledejte protiklady, vytvářejte zdrobněliny. Jmenujte typické vlastnosti věcí, popisujte, k čemu slouží, přemýšlejte, co k sobě patří. Třiďte slova do skupin podle společných rysů, doplňujte další vhodná slova a určujte, co do množiny naopak nepatří.

Pro rozvoj řeči je zásadní sluch a zrak, neopomíjejte ale ani další smysly.
Pomůže vám s tím článek Proč do dětských her zapojit všechny smysly.


Ve školce nezmůžete všechno. Pokud je to potřeba, doporučte rodičům návštěvu klinického logopeda. Ten dokáže nahlédnout hlouběji do problému. Zjistí, jestli dítě komolí slova kvůli neobratným mluvidlům, nebo neurovývojové poruše. A navrhne postup, jak konkrétní vadu napravit.

Máte ve školce logopedický kroužek? Dejte nám vědět, které aktivity děti baví nejvíc.

 

 

2. 1. 2024 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Den Země ve školce: Tvoření z odpadního materiálu</strong>
Den Země ve školce: Tvoření z odpadního materiálu
Aktivity Svátky

20. 03. 2025 | Martina Zatloukalová

Blíží se Den Země a to je skvělá příležitost nadchnout děti pro myšlenku upcyklace. Přinášíme 9 kreativních nápadů, jak ve školce využít odpad a vdechnout mu druhý život. Detail článku »

<strong>Vzdělávací strategie <br/>podle nového RVP PV</strong>
Vzdělávací strategie
podle nového RVP PV
Pedagogika

15. 04. 2025 | Martina Zatloukalová

Jak revize RVP PV ovlivní vaši každodenní práci s dětmi ve školce? Seznamte se s novým pojetím role učitele a moderními vzdělávacími strategiemi, které budou vyžadovány od září 2026. Detail článku »

<strong>Jak ve školce pečovat <br/>o své osobní hranice</strong>
Jak ve školce pečovat
o své osobní hranice
Psychologie

17. 12. 2024 | Martina Zatloukalová

Taky se držíte věty „Když můžu, pomůžu“? Jenže co když už je toho na vás moc? Zjistěte, jak se nenechat zahltit. Naučte se pečovat o své osobní hranice. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *