Mikuláš ve školce: Tipy na aktivity
Mikulášská návštěva ve školce je velké téma, které pedagogy rozděluje do několika táborů.Jedni se drží tradice. Do školky zvou trojici Mikuláš, anděl a čert a neočekávají, že by z toho děti měly mít trauma. Sepisují knihu hříchů, ve které se na každého něco najde. Jsou toho názoru, že trocha kritiky nemůže uškodit. Děti se musí naučit přijímat i negativa. Aspoň se nad sebou zamyslí.
Druzí se domnívají, že hodnotit nevhodné chování není úkol pro Mikuláše. A už vůbec ne pro čerta. Dětská psychika je podle nich křehká a je třeba s ní zacházet jemně. Pokud rodiče chtějí své děti strašit, prosím, ale školka by měla zůstat bezpečným prostorem.
No a třetí jsou někde mezi. Mikuláše do školky pozvou, ale čerta drží v uctivé vzdálenosti. Pokud se zmíní o zlobení, nezapomenou připojit taky velkou pochvalu. Pozitivní motivace je totiž lepší než strašení.
Jak to pojmete ve vaší školce, záleží jen na vašem rozhodnutí a na domluvě s rodiči.
Nezapomeňte ale, že u předškolních dětí ještě převládá fantazijní svět nad logickým myšlením. I když si s nimi o návštěvě Mikuláše, anděla a čerta povídáte, samotné setkání s nadpřirozenou trojicí je úplně jiné kafe. Působivé masky mohou podnítit už tak bujnou fantazii a je zaděláno na trauma. A nikdy to neodhadnete dopředu.
Přečtěte si článek Jak pracovat s dětským strachem a zjistěte,
jak můžete dětem pomoci.
V diskusích na téma Mikuláš jsme narazili na zajímavou variantu bez čerta i s čertem, které by se vám letos mohly hodit:
Pytel hříchů:
Povídejte si o vhodném a nevhodném chování. Týden před návštěvou Mikuláše umístěte někam do třídy pytel a štos papírů. Vysvětlete dětem, že teď může každý zpytovat své svědomí. Kdo bude mít pocit, že se potřebuje zbavit nějakého hříchu, může jej pošeptat do papíru, ten zmuchlat a hodit do pytle. Až přijde Mikuláš, předáte mu plný pytel.
Čert popleta:
Z tohoto čerta děti nemusejí mít strach. Zkouší je z pravidel slušného chování a sám to trochu plete. Nepozdraví, rozhazuje hračky, houpe se na židli… Mikuláš s andělem jej za to pokárají a děti jej poučí, jak by to správně mělo vypadat.
Čertovský týden:
Užijte si zábavný týden, kdy budete nezbední jako čerti. Tentokrát je dovoleno křičet, dupat a šklebit se. Můžete mastit karty, drbat se navzájem v kožichu anebo vařit šiškový guláš. Zkuste kreslit uhlem, obrázek načmárat a pak zmuchlat nebo roztrhat. Výjimečně jsou takové neplechy povoleny.
Mikulášské tvoření
Hledáte inspiraci, co s dětmi k Mikuláši vytvořit?
Tady to je:
- Mikulášská berla:
Z plastelíny vyválejte dlouhý váleček a na jednom konci ho stočte. Do plastelíny vtiskněte korálky a nalepovací kamínky. - Mikulášovy vousy:
Trénujte jemnou motoriku a grafomotoriku se šablonou sv. Mikuláše. Vousy můžete stříhat a natáčet, dokreslovat (tužkou, stíratelným fixem na mazací tabulku, prstem do krupice nebo do pěny na holení) anebo skládat (z bambulek, z papírových kuliček, z útržků papíru).
- Andělský svícínek:
Nejprve vytvořte hlavičku anděla. Na kouli z buničiny nakreslete obličej a přilepte vlasy z bavlnky. Vezměte sklenici od přesnídávky a obraťte ji dnem vzhůru. Na dno přilepte tavnou pistolí hlavičku anděla, na bok sklenice potom křídla vystřižená z papíru. Víčko odšroubujte a zespodu vložte do sklenice LED čajovou svíčku na baterky. - Čert z brambory:
Na bramboru připevněte rozinky jako oči, dva hřebíčky jako nosní dírky, plátek pomerančové kůry jako jazyk a rozinky na párátkách jako rohy.
Obrázek někdy vydá za tisíc slov. Další inspiraci na mikulášské tvoření najdete na našem Pinterestu.
Jak to máte s Mikulášem a jeho družinou ve školce vy?
Zvete i čerty? Nebo se snažíte děti nestrašit? Dejte nám vědět na sociálních sítích.
12. 11. 2024 | Martina Zatloukalová