Nachlazené děti ve školce
Začíná období nachlazení, rýmy a kašle. Jak přesvědčit rodiče, že se jedná o akutní nakažlivé onemocnění, se kterým má dítě zůstat doma?
Podzimní počasí a pobyt v kolektivu udělají své. Děti začnou kýchat, smrkat, kašlat. S nachlazením by ideálně měly zůstat doma v klidovém režimu. Ale víte, jak to bývá… Rodiče potřebují chodit do práce. A tak často přivedou děti i s jasnými příznaky onemocnění. A když už si je na vaše naléhání nechají doma, stejně je za pár dní pošlou nedoléčené zpátky.
Banální nachlazení?
Nejčastější akutní respirační infekcí je obyčejné nachlazení. Virus se šíří velmi rychle kapénkovou cestou při mluvení, zpívání nebo kýchání. Stačí někoho poprskat. Těžké kapénky navíc klesají na zem, kde vytváří kontaminovaný prach. Děti jej při hře na koberci jednoduše vdechnou. Místo jednoho dítěte je tak hned nemocná polovina školky.
Virová rýma je průhledná, tekutá. Děti trápí kýchání, ucpaný nos, podrážděné oči, škrábání v krku, kašel, únava, případně teplota. První tři, čtyři dny je virus nejvíc nakažlivý. Potom se rýma zahustí. Pokud je dítě v klidu a efektivně smrká, stačí k vyléčení 7 dní. Pokud dítě smrkat neumí anebo nedodržuje klidový režim, mohou se přidat komplikace a doba léčení se prodlužuje.
Bakteriální rýma je zabarvená do zelena nebo do hněda. Navazuje na přechozenou nebo nedoléčenou virovou infekci a je vhodné s ní navštívit lékaře. Pokud dítě dostane antibiotika, do školky by se mělo vrátit nejdříve druhý den po dobrání poslední tabletky. Doporučuje se ale nechat jej doma ještě další týden, aby se jeho imunita mohla znovu nastartovat.
Jeví se to jako banalita. Jenže nejčastější komplikací opakovaných nachlazení u dětí předškolního věku je adenoidní vegetace. Dítě je zahleněné, má pootevřená ústa, nemůže dýchat nosem, špatně spí, chrápe, je unavené. Zbytnělá nosohltanová mandle ovlivňuje pohodlí dítěte, jeho zdravotní stav a správný vývoj řeči. V takovém případě je nezbytné navštivit lékaře – ORL specialistu.
Alergická rýma se předškolních dětí většinou netýká, i když se na ni rodiče rádi vymlouvají. Pokud dítě skutečně trpí alergií, školka má právo požadovat na toto chronické onemocnění potvrzení od lékaře – alergologa. Součástí potvrzení musí být, na co je dítě alergické, ve kterém období se alergie objevuje a jak se projevuje. Platnost potvrzení je 1 rok. I alergické dítě však může být nemocné. Pokud má rýmu mimo alergickou sezónu, nebo pokud má v sezóně zelenou rýmu, pošlete ho domů.
Otužování a dostatek pohybu jsou skvělou prevencí nachlazení. Tipy na venkovní pohybové aktivity najdete v článku Školka v pohybu: Venkovní aktivity pro předškolní děti
Komunikace s rodiči
Rodiče často tvrdí, že doma děti vůbec nekašlou, nesmrkají… Vlastně mohou mít pravdu. Když jsou děti doma a víceméně klidně si hrají, jejich příznaky nejsou tak výrazné. Rodiče je snadno přehlédnou nebo ignorují. V kolektivu školky jsou ale děti vystaveny mentální a fyzické zátěži, která příznaky zesílí.
Vysvětlete rodičům, že dítě může být nachlazené 3-10x ročně. Je to normální, protože děti předškolního věku si teprve budují imunitu. Rodiče by proto měli s vyšší nemocností počítat a nechat je doma až do úplného doléčení. Školka není schopna zajistit nemocným dětem klidový režim. Pokud se do školky vrátí předčasně, infekt se může zkomplikovat nebo se vracet častěji.
A co dělat, když rodiče přivedou do školky evidentně nachlazené dítě? Mluvte s nimi jasně a věcně. Sdělte jim, že jejich dítě vykazuje známky respirační infekce. Vyjmenujte příznaky, které jako laik pozorujete. Upozorněte rodiče, že s těmito příznaky dítě nemůžete přijmout. Požádejte je, aby přišli, až dítě bude zcela zdrávo a bude mít ukončenou léčbu.
TIP: Zakotvěte ve školním řádu konkrétní příznaky, se kterými děti nepřijmete do školky.
Opora v zákonech
Zákony jsou na vaší straně. Pokud je třeba, argumentujte rodičům těmito právními předpisy:
- Školský zákon, § 29 odst. 2:
Mateřská škola má povinnost zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví dětí při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech. - Školní řád:
Školní řád upravuje podmínky předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění mezi dětmi. Ve školním řádu lze zakotvit povinnosti zákonných zástupců sledovat zdraví dítěte a „vyloučit“ ho ze vzdělávání v případě onemocnění. Při závažném a opakovaném porušování těchto povinností by byl dán důvod pro ukončení předškolního vzdělávání dítěte ve smyslu ust. § 35 odst. 1 písm. b) školského zákona. - Zákon o ochraně veřejného zdraví, § 7 odst. 3:
K předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění je zařízení pro výchovu a vzdělávání povinno zajistit oddělení dítěte, které vykazuje známky akutního onemocnění, od ostatních dětí a zajistit pro ně dohled zletilé fyzické osoby. - Zákoník práce, § 191:
Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu ošetřování dítěte mladšího než 10 let nebo po dobu péče o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených v § 39 zákona o nemocenském pojištění.
Nachlazené děti mohou nakazit ostatní, a proto do školky nepatří. Respektují to rodiče ve vaší školce? Nebo vám vodí děti s jasnými příznaky nemoci? Sdílejte s námi své zkušenosti na sociálních sítích.
1. 10. 2024 | Martina Zatloukalová