Poprvé ve školce: Pomozte dětem zvládnout adaptaci
Nástup do školky je pro děti velkou změnou. Je toho tolik nového, na co si musí zvyknout. Jak je co nejcitlivěji provést adaptačním procesem?
Při nástupu do školky se děti rázem ocitnou v cizím prostředí. Musí se smířit s odloučením od rodičů, přizpůsobit se novým pravidlům a najít své místo v kolektivu vrstevníků. Náhlá ztráta dosavadních jistot v nich vyvolává mix pocitů – zmatek, nejistotu, bezmoc, strach, stesk.
Aby stres nepřerostl v trauma, je potřeba v průběhu adaptace postupovat pomalu a citlivě s ohledem na individuální osobnost a potřeby dítěte. Ze strany učitelů to chce velkou dávku trpělivosti, laskavosti a pochopení.
Citlivá adaptace na školku
Klíčem k úspěchu je komunikace a spolupráce s rodinou. Proces adaptace ideálně začíná hned po zápisu do MŠ. Na první společné schůzce sdělte rodičům důležité informace, co před nástupem do školky trénovat, na jaká úskalí se připravit a jak dítě během adaptace nejlépe podpořit.
Ještě před nástupem do školky dejte dětem příležitost seznámit se s novým prostředím v doprovodu blízké osoby. Využijte k tomu třeba den otevřených dveří, zahradní slavnost nebo přípravný týden.
Po nástupu do školky dopřejte dětem čas na zvykání. Spousta rodičů má představu, že dítě od počátku vydrží ve školce celý den. Pokud je to možné, doporučte jim, aby na dítě netlačili, respektovali jeho potřeby a dobu pobytu ve školce prodlužovali postupně podle stupně socializace dítěte.
Vaším hlavním úkolem je vytvořit bezpečné prostředí, ve kterém se děti cítí vítané a přijímané takové, jaké jsou. Potřebujete si získat jejich důvěru, aby chodily do školky rády a byly spokojené. Během adaptace buďte v kontaktu s rodiči. Předávejte si informace, pokuste se poznat dítě i rodinu, zajímejte se, jak se dítě v tomto období projevuje doma.
Přečtěte si článek Jak ve školce nastavit pozitivní kulturu,aby vám spolu ve třídě bylo dobře.
Délka adaptace se může pohybovat v rozmezí jednoho týdne až několika měsíců. Záleží na věku, povaze a psychickém vývoji konkrétního dítěte. Když se dítě cítí ve školce bezpečně, nemá strach, nepláče steskem, je klidné, hraje si, zkouší nové činnosti a pokouší se navazovat kontakty s ostatními dětmi, je adaptace u konce. Můžete si pogratulovat, zvládli jste to.
Maminka ve školce?
Přítomnost rodičů ve školce během adaptace je velkým tématem. Učitelé mají často obavy, že s maminkou za zády je dítě úzkostnější, adaptace se prodlužuje a navíc tím trpí ostatní děti.
Faktem je, že podle RVP PV má rodič nejen právo aktivně se podílet na adaptačním procesu, ale také mít přístup za svým dítětem do třídy a účastnit se jeho činností. Učitel by tedy rodiči měl umožnit, aby dítě během adaptace doprovázel. V tom případě je důležité zvládnout komunikaci a jemně korigovat délku přítomnosti.
Získejte důvěru rodičů díky strategii z článku Proč je důležité zapojit rodiče do předškolního vzdělávání.
Rodiče, kteří se školkou nemají předchozí zkušenost, mohou být z adaptace sami dost vyplašení. Mějte pro ně pochopení a snažte se jim dodat jistotu. Pošlete jim třeba během dne fotografii jejich spokojeného dítěte a ujistěte je, že je všechno v pořádku.
Podívejte se na video Jak se vyhnout zbytečné komunikaci s rodiči ve školce? a zjistěte,
s čím vám aplikace Twigsee může pomoci.
Osvědčené fígle
Dost bylo teorie, teď jsou na řadě osvědčené učitelské fígle, které na děti v období adaptace platí.
Laskavý přístup
Připravte se na pláč a vzdor. Zachovejte klid a mějte pro dětské emoce pochopení. Slovy nebo gestem dětem nabídněte otevřenou náruč. Pohlazení a pochování je u malých dětí ještě nutností.
Ve smíšené třídě požádejte starší děti, aby mladším pomohly rozkoukat se. Vytvořte dvojice, ve kterých každé nové dítě dostane staršího průvodce. Je to oboustranně výhodné: mladší se má na koho spolehnout, starší se učí empatii.
Respektujte individuální potřeby dětí. Téměř vždy to jde nějak vymyslet ke spokojenosti všech.
PŘÍKLAD: Dítě je plaché, nechce se s ostatními držet za ruku.
ŘEŠENÍ: Při ranním kruhu se děti mohou chytit padáku, při hře mít mezi sebou plyšáka a na procházce držet plastový kroužek, provázek přátelství nebo žížalu Julii.Dokola opakovat
Pravidla a rutina dodávají jistotu a pocit bezpečí. Seznamte s nimi děti pomocí maňáska nebo krátké říkanky. S laskavou důsledností neustále připomínejte, jak se ve školce (ne)chovat a jaká činnost bude následovat.
Trpělivě utírejte slzy a opakujte, že rodiče přijdou. Do třídy pověste pomůcku s denním režimem a po každé skončené činnosti dávejte kartičky jednu po druhé dolů, dokud se nedostanete k obrázku mámy a táty.
TIP: Manipulaci s kartičkami si zjednodušíte, pokud je opatříte suchým zipem nebo je připnete na magnetickou tabuli.
Nezapomeňte si na každou činnost vyhradit dost času. Malé děti mají pomalejší tempo než předškoláci a se spoustou věcí budou potřebovat pomoci. Soustřeďte se na nácvik samoobsluhy, pokud to děti neumí z domova.
Prolomit ledy
Oblečte tričko s motivem oblíbených pohádkových postaviček, ať máte o čem si povídat. Zásobte se bublifuky, nafukovacími balónky, modelínou a prstovými barvami, s těmi užijete spoustu zábavy.
Řízenou činnost zatím vynechejte nebo výrazně zkraťte, nejmenší děti udrží pozornost jen chvíli. Kromě hraní zařaďte říkadla, básničky s pohybem a klasické pohybové hry, třebaže je budete opakovat pořád dokola.
Začátky jsou vždycky těžké. Tak pevné nervy a s úsměvem do toho. Uvidíte, že i z těch největších uplakánků se postupně stanou skvělí parťáci.
21. 8. 2023 | Martina Zatloukalová