Chci konzultaci

Proč ve školce trénovat spolupráci mozkových hemisfér

Co můžete ve školce udělat pro předškoláky, děti s vývojovou dysfázií nebo děti se zkříženou lateralitou? Můžete s nimi trénovat spolupráci mozkových hemisfér. Proč je to důležité?

Mozek řídí celé tělo. Pravá mozková hemisféra je sídlem kreativity, emocí nebo smyslů a má na starosti levou polovinu těla. Levá mozková hemisféra odpovídá za logické myšlení či řeč a ovládá pravou polovinu těla.

Aby tedy tělo vykonalo přesně to, co po něm mozek chce, musí pravá a levá mozková hemisféra plynule spolupracovat.

Jejich dokonalá souhra má vliv na:

  • koordinaci pohybů,
  • koordinaci oko-ruka,
  • řeč a výslovnost,
  • soustředění a paměť,
  • zvládnutí psaní, čtení, počítání.
chlapec s dívkou hrají tleskací hru

Pokud nespolupracují, nastane trochu zmatek: signály mezi hemisférami putují složitěji a pomaleji. V praxi to třeba znamená, že jinak chytré dítě má problémy s učením, nedokáže se soustředit, rychle se unaví nebo si při čtení plete písmena a přeskakuje slova.


Potíže s učením může způsobit zkřížená lateralita,
o které píšeme v článku Lateralita předškolních dětí: Pravák, nebo levák?


Dobrá zpráva je, že jeho mozek je v pořádku; je jen trochu jinak propojený a potřebuje trénink, aby pracoval efektivněji. S tím mohou pomoci aktivity označované jako posilovna pro mozek, u kterých dítě zapojuje obě ruce anebo překračuje středovou linii.

Posilovna pro mozek

Několik aktivit na spolupráci mozkových hemisfér jsme pro vás dnes dali dohromady. Vyzkoušejte je ve školce s předškoláky, stejně jako s dětmi s obtížemi v řeči, grafomotorice nebo soustředění. Pravidelný trénink posílí nervové dráhy propojující obě mozkové hemisféry a pomůže mozku pracovat na větší výkon.

Křížové cvičení

Střídavě se dotýkejte dlaní kolena, vždy 6x křížem, 6x rovně, 6x křížem, 6x rovně a 6x křížem. Křížem je myšleno pravá ruka a levé koleno, resp. levá ruka a pravé koleno.

Sundávání nálepek

Nalepte dětem na rukávy trička nálepky, případně připněte kolíčky na prádlo. Aby je děti mohly sundat, musí použít opačnou ruku a natáhnout ji přes střed těla.

Cvičení pro obě ruce

Podpořte činnost mozku jednoduchými cviky pro obě ruce. A protože video vydá za tisíc slov, jednotlivé cviky jsme pro vás natočili.

Tleskačky

Vzpomeňte si na tleskací říkanky ze svých dětských let. Do školky by se mohla hodit třeba tahle:

Máma mi dala korunu, abych koupil rybu.
(2x plácáme do stehen, 2x tleskáme, opakujeme)

A já místo ryby, ryby koupil velerybu.
(2x plácáme do stehen, 2x tleskáme, opakujeme)

Co dělá ryba? Ocasem hýbá.
(kmitáme předloktím přes sebe jako rybí ocas)

Proč? Proč? Protože je ryba, ryba.
(2x dvojťukneme pěstmi, 2x dvojťukneme pěstí do loktu)


Cviky na propojení hemisfér využijete i při logopedických chvilkách.
Další tipy najdete v článku Které aktivity zařadit do školkových logohrátek.


Hravý pohyb

Děti pro svůj zdravý vývoj potřebují běhat, skákat, šplhat a prolézat. Z pohybových aktivit prospívají spolupráci mozkových hemisfér také:

  • chůze po elipse,
  • cvik trakař (vzpor ležmo roznožný),
  • házení frisbee,
  • nahrávání a střílení hokejkou,
  • společenská hra Twister.


Hrubá motorika má přímý vliv mimo jiné na pozornost, grafomotoriku nebo mluvení.
Tipy na pohybové aktivity najdete v článku Jak ve školce hravě trénovat hrubou motoriku.


Ležatá osmička

Prstem kreslete do vzduchu velkou ležatou osmičku. Kreslete nejprve pravým ukazováčkem, pak levým a nakonec spojenými ukazováčky obou rukou dohromady. Pohyb ruky sledujte očima.

Obtahování oběma rukama

Připravte si pracovní listy se zrcadlově obrácenými čarami. Dráhy pomalu obtahujte současně pravou i levou rukou – můžete je obkreslovat pastelkami nebo po nich táhnout třeba víčka z PET láhví. Těžší variantou je, když každá ruka obkresluje jinou dráhu, např. smyčky a zuby.

Výtvarka a grafomotorika na velký formát

Pro kreslení nebo grafomotorická cvičení volte velký formát (chodník, balicí papír, tabuli), abyste ruku s pastelkou museli vést přes střední linii těla. Co takhle nakreslit duhu?

 

TIP: Přechod přes středovou linii těla procvičují i úplně obyčejné činnosti, do kterých byste to ani neřekli. Co třeba? Obléct se. Namazat si chleba. Zamést. Natřít se krémem. Houpat v náručí panenku. Zapnout si bezpečnostní pás v autě. Nebo obejmout sám sebe.

 

Trénujete s dětmi ve školce nějakou jinou aktivitu na propojení mozkových hemisfér, která se do našeho výběru nedostala? Podělte se o ni s ostatními na našich sociálních sítích.

 

 

28. 4. 2025 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak ve školce pečovat <br/>o své osobní hranice</strong>
Jak ve školce pečovat
o své osobní hranice
Psychologie

17. 12. 2024 | Martina Zatloukalová

Taky se držíte věty „Když můžu, pomůžu“? Jenže co když už je toho na vás moc? Zjistěte, jak se nenechat zahltit. Naučte se pečovat o své osobní hranice. Detail článku »

<strong>Mikuláš ve školce: Tipy na aktivity</strong>
Mikuláš ve školce: Tipy na aktivity
Aktivity Svátky

12. 11. 2024 | Martina Zatloukalová

Je pro vás návštěva Mikuláše a jeho družiny milou tradicí, nebo přežitým strašením? Pro oba tábory posíláme inspiraci na aktivity, do kterých se v tomto období můžete s dětmi bez obav pustit. Detail článku »

<strong>Velikonoce ve školce:<br/> Tipy na aktivity</Strong>
Velikonoce ve školce:
Tipy na aktivity
Aktivity Svátky

12. 03. 2025 | Martina Zatloukalová

Oslavte s dětmi příchod jara! Sesbírali jsme tipy na nejlepší velikonoční aktivity, se kterými budou Velikonoce ve školce nezapomenutelným zážitkem. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *