Proč ve školce vyzkoušet
prožitkové tvoření
Říká se, že cesta je cíl. V tomto případě platí stoprocentně. Prožitkové tvoření klade důraz na samotný proces tvorby v přítomném okamžiku. Dovoluje dětem experimentovat s technikou i materiály. Respektuje jejich jedinečný výtvarný projev. Jinými slovy, jeho cílem není dokonalý (podle měřítek dospělých) obrázek na nástěnce.
Potřebujete argumenty, proč prožitkové tvoření vyzkoušet? Dobrá, tady jsou:
Komunikace:
Vzhledem k omezeným verbálním schopnostem nemusí být pro děti předškolního věku jednoduché vyjádřit své myšlenky. Tvoření je způsob, jak ostatním povědět o tom, co právě prožívají nebo jak nahlížejí na okolní svět. Využijte této příležitosti a nechte je ventilovat své autentické zážitky. Pro vás je to šance děti lépe poznat a třeba i otevřít témata, o kterých někdy není snadné mluvit.
Povzbuzení
S každým dalším obrázkem se děti zlepšují a uvědomují si své dovednosti. Respektujte jejich výtvarný projev a podporujte je v tom, aby zkoušely zachytit svět kolem sebe tak, jak momentálně dovedou. Přijměte jejich tvorbu takovou, jaká je. Sdílejte spolu radost z tvorby, aby se děti ve výtvarném projevu cítily sebejisté a svobodné. Stačí prostě vyjádřit uznání, povzbuzení a podporu. Ptejte se, jak se jim dařilo, co se jim povedlo, jak jsou spokojené s výsledkem a co by si přály změnit.
Řešení nezdarů
Tvoření učí děti zvládat malé krizové situace. Něco se nepovedlo? Dílo není zkažené, pořád se dá zachránit. Zkuste chybu přetvořit, překrýt nebo vystřihnout. A když to nejde, vždycky můžete obrátit list a začít znovu.
TIP: Chcete se o prožitkovém tvoření dozvědět víc? Obraťte se na lektorku Radku Rubešovou.
Její kniha Tvoříme s prožitkem je skvělým odrazovým můstkem k rozvoji dětské kreativity.
Prožitkové tvoření ve školce
Pustit se do prožitkového, expresivního tvoření s dětmi ve školce chce trochu odvahy. A taky spoustu nadšení. Zvlášť když vám v hlavě hned vyskočí obrázek dětí upatlaných od hlavy až po chodidla od barev. Nezapomeňte ale, že děti jsou omyvatelné. Navíc je jich během prázdninového provozu ve školce méně, takže proč tomu nedat šanci. A když teď v létě přenesete tvoření ven na školní zahradu, úklid bude jednodušší.
Místo čtvrtky a pastelek nabídněte dětem různé materiály, ať mohou experimentovat a objevovat nové struktury, stopy a vlastnosti. Už jste zkoušeli třeba malovat temperou na okno, modelovat z alobalu nebo tvořit ze sádrových obvazů?
Seznam výtvarných technik, které děti milují:
- Malování prstovými barvami
- Malování provázkem
- Malování obarvenými bublinami nebo ledovými kostkami
- Malování cákáním, stříkáním
- Malování kutálením kuličky skrz barvu
- Malování kurkumou
- Rozfoukávání barvy
- Mramorování s pěnou na holení
- Malování na chodník tekutými křídami
Návod na výrobu chodníkových barev najdete v článku Léto ve školce: Tipy na hravé aktivity.
Je osvobozující soustředit se při tvoření na proces, nikoli na výsledek.
Až to jednou vyzkoušíte, nebudete chtít přestat.
16. 7. 2024 | Martina Zatloukalová