Rozhovor: Centra aktivit jsou klíčem k přirozené individualizaci ve školce
Z čeho program Začít spolu vychází? Na které hodnoty klade důraz?
Začít spolu staví na respektu jedinečnosti každého dítěte, spolupráci, partnerství s rodinou a širší komunitou ve vzdělávání dětí.
Základním stavebním kamenem programu jsou centra aktivit. Co je jejich smyslem a jak fungují v praxi?
Centra aktivit jsou pravděpodobně nejviditelnějším znakem programu. Vytvářejí podnětné učební prostředí, které umožňuje dětem učit se prožitkem, činností a v souvislostech.
Činnosti v centrech aktivit spojuje téma, kterým se děti aktuálně zabývají. Takto koncipovaná nabídka umožňuje dětem vybrat si, co odpovídá jejich skutečným potřebám a zájmům. Je tedy klíčovým nástrojem individualizace vzdělávání.
Děti si každý den samy volí, v jakém centru budou pracovat. Pro označení volby používají svoji značku (se svojí fotografií a jménem). Nejčastější centra aktivit v MŠ jsou: Knihy a písmena, Domácnost, Manipulační a stolní hry, Pokusy a objevy, Voda a písek, Ateliér, Dílna, Kostky, Hudba, Pohyb, Dramatika. Děti zde pracují v malých, zpravidla 2–6členných skupinkách.
Úkoly v centrech jsou naplánovány tak, aby je děti zvládly samostatně, bez pomoci dospělého. A aby mezi sebou vzájemně spolupracovaly, radily se, experimentovaly a hledaly způsoby řešení. Důležitým aspektem fungování center je práce s věkově smíšenými třídami. Vzájemná podpora a pomoc dětí mezi sebou je posouvá v jejich vlastním učení.
Program představují jeho čtyři hlavní principy:
- Společné vzdělávání pro všechny děti
- Aktivní zapojení dítěte
- Učení se v souvislostech
- Rodiče a komunita vítanými partnery
Podrobnější popis principů najdete
na přiloženém obrázku.
Jak náročná je pro učitele příprava center aktivit? Lze někde najít ukázky konkrétní nabídky úkolů?
Plánování do center aktivit využívá metodické nástroje a principy, které si vyučující osvojí během základního kurzu Začít spolu. Praktické ukázky plánování s respektem k potřebám každého dítěte v MŠ nabízí např. námětové listy, které jsou ke stažení na webu Začít spolu.
Jak vypadá běžný den ve školce zapojené do programu Začít spolu?
Den v mateřské škole Začít spolu má svoji strukturu, v níž každá část má svou významnou roli. Po příchodu děti plní ranní úkol, poté mají prostor pro volnou hru. Po svačině se sejdou v ranním kruhu a rozdělí se do center aktivit. Svou práci v centrech potom reflektují v hodnotícím kruhu. Následuje pobyt venku s pohybem a spontánním učením v přírodě. Po obědě děti odpočívají a věnují se klidovým činnostem. Odpoledne je pak čeká svačina a volné hry v prostředí center aktivit, popř. pobyt venku.
Ranní úkol děti plní spolu s rodiči. Co je může čekat? Proč je vlastně důležité, aby se rodiče zapojili?
Ranní úkol čeká na děti a jejich rodiče při příchodu do školky. Úkol se vztahuje k tématu, o kterém se děti právě učí. Vytváří příležitost ke spolupráci dítěte s rodičem, ulehčuje vstup dítěte do třídy a umožňuje rodiči přirozeně se včlenit do života ve školce. Zároveň je jakýmsi rituálem, při němž se rodič s dítětem loučí.
Po aktivitách následuje hodnotící kruh. Co se při něm děti učí?
V reflektivním kruhu děti prezentují svoji práci. Mají prostor říci, ve kterém centru pracovaly, ukázat výstupy své práce, vyhodnotit, jak se jim pracovalo, co se jim podařilo, co nového se naučily, kdo z dětí jim v práci poradil, pomohl atd. V hodnotícím kruhu jsou děti vedeny k sebereflexi i oceňování práce druhých.
Kolik školek už program Začít spolu realizuje?
Pokud budeme počítat jen MŠ, aktuálně máme v síti škol Začít spolu více než 100 MŠ a 40 MŠ a ZŠ dohromady. Můžeme tedy říci, že kritéria programu Začít spolu splňuje více než 140 mateřských školek. Reálně však s programem pracuje mnohem více vyučujících, jejichž školy v síti nejsou.
Jak se školka může zapojit do programu? Co ji čeká v začátcích?
Pokud se pro Začít spolu rozhodnete, doporučujeme obrátit se na organizaci Step by Step ČR, která program v ČR zastřešuje. Následně se s vámi spojí někdo z metodického týmu a společně zmapujete aktuální potřeby a možnosti.
Než s programem začnete, přihlaste se na akci Den ve třídě Začít spolu. Během jednoho dne máte možnost pozorovat výuku ve třídě a následně diskutovat své otázky s vyučujícími navštívené školy.
Samotné zavedení programu klade nároky na pedagogy – na jejich profesní rozvoj, vzájemnou spolupráci, ochotu měnit zaběhnuté postupy. Nezbytnou podmínkou pro realizaci programu Začít spolu je proto absolvování základního kurzu pro pedagogy v rozsahu 80 hodin. Základní kurz je koncipován jako dlouhodobé vzdělávání pedagogů provázané s reflexí jejich práce a zahrnuje vzdělávání v klíčových oblastech, které jsou pro program Začít spolu charakteristické.
Co byste vzkázaly školkám, které váhají, zda se do programu přihlásit?
Rozhodnout se pro Začít spolu znamená mít odvahu měnit zaběhnuté způsoby výuky a investovat v první řadě do profesního, ale i osobního rozvoje pedagogického týmu. Máme nejednu zkušenost, že začátky nejsou vždy jednoduché. Nakonec se ale ředitelé škol shodují, že jejich tým díky programu našel novou motivaci a jakoby „rozkvetl“. A největší odměnou jsou pro každého pedagoga spokojené děti, které se učí s radostí a do školky chodí rády.
Děkuji za rozhovor.
6. 8. 2024 | Martina Zatloukalová