Chci konzultaci

Rozhovor: Čtecí babičky přináší do školky nadhled

Knihy jsou mostem, který dokáže spojit děti s nejstarší generací. Na program Přečti a další projekty mezigeneračního sdílení ve školkách jsme se ptali Kateřiny Jirglové, ředitelky obecně prospěšné společnosti Mezi námi.

Kdo je to pohádková čtecí babička nebo dědeček?

Pohádková čtecí babička či dědeček je senior dobrovolník, který v rámci programu Přečti chodí pravidelně 1x týdně číst pohádky dětem do mateřské školy. Čtení probíhá většinou před spaním a trvá přibližně půl hodiny. Někdy ale dětem čtou a povídají si s nimi o knížkách i během dne.

Kateřina Jirglová

Jaký je zájem o program Přečti ze strany seniorů?
Najde se čtecí babička nebo dědeček v každém regionu?

Zájem je opravdu velký. V současné době máme v Praze 140 pohádkových čtecích babiček a dědečků, v celé republice je jich už téměř 300. Senioři chtějí být potřební a návštěvy školky jim dělají radost. Těší se na děti, oceňují jejich bezprostřednost. Zároveň mají co předat. Provází děti světem pohádek a knížek, často jim i sami vypráví. Učí je lásce ke čtení a jazyku, tráví s nimi čas.

Program Přečti se neustále rozšiřuje. Těší nás, že se ozývají senioři z celé republiky a že můžeme zakládat další pohádkové kluby. Ty aktuálně fungují v Praze, Brně, Olomouci, Prostějově, Teplicích, Plzni, Kadani, Třebíči, Českých Budějovicích a Hradci Králové.

 
Řekněme, že náš rozhovor někoho motivuje zapojit se do programu.
Co ho čeká v začátcích? Musí projít nějakým školením?

Naše koordinátorky si nejprve se zájemcem domluví osobní schůzku v Mezigeneračním centru v Praze na Pankráci, případně v regionálních klubech.

Vzhledem k tomu, že je tento dobrovolnický program akreditovaný (u Ministerstva vnitra ČR v oblasti dobrovolnické služby, pozn. red.), zájemci musí splnit několik podmínek: obstarat si u lékaře potvrzení o zdravotní způsobilosti, předložit výpis z rejstříku trestů a projít kurzem Techniky poutavého čtení dětem.

 
Pomáhá někdo dobrovolníkům s výběrem knih?

Co se týče výběru knih, záleží především na domluvě s mateřskou školou. Koordinátor může poradit, jinak se ale snažíme respektovat zkušenosti a zájmy dobrovolníků.

Děti mají často rády knihy o zvířátkách, kratší příběhy. Záleží na konkrétní třídě a její pohádkové babičce či dědečkovi. Někde čtou pohádky klasické, jinde naopak moderní, v další školce zase zajímavé příběhy a pověsti.


Tipy na zajímavé knihy a interaktivní čtení najdete v článku Jak v dětech probudit lásku ke knihám.


Projekt Mezi námi - čtecí babička
Co dětem přináší společné čtení se seniory?

Je to pro ně cenná zkušenost. Často mají prarodiče daleko nebo ještě pracující. Starší lidé přinášejí do školky určitý klid a nadhled, nikam nespěchají, mají s dětmi trpělivost.

 
Jak se může školka zapojit do programu Přečti?

Stačí kontaktovat našeho koordinátora, kontakty naleznete na www.mezi-nami.cz. Nebo napsat na e-mail info@mezi-nami.cz.

 
Spolupracujete i s dalšími projekty, které propagují čtení nejmladší generaci,
např. Celé Česko čte dětem nebo Noc s Andersenem?

Spolupracujeme s dobrovolnickými organizacemi po celé republice, takže někteří naši dobrovolníci se ve školkách zapojili i do aktivit Celé Česko čte dětem. Náš program ale stojí na pravidelnosti a dlouhodobosti. Nechceme, aby babičky a dědečci četli dětem jen jeden den, jeden týden v roce. Chceme, aby byli součástí školky, aby měli svoji třídu a potkávali se s dětmi po celý rok.

 
Jaké další programy mezigeneračního setkávání pod značkou Mezi námi existují?

Mezigeneračních programů máme více a jejich cílem je vždy vytvořit prostor pro vzájemné setkání a společný čas. To vnímám jako nejcennější. Ta energie, ty úsměvy, které si děti a senioři vyměňují, to je něco úžasného.

V programu Povídej se senioři z klubů či domovů seniorů pravidelně potkávají s dětmi z mateřských nebo základních škol. Ve skupině si společně povídají, tvoří, tančí, sportují či oslavují různé svátky. Po celé ČR máme již přes 400 zapojených školských a seniorských zařízení.

Pořádáme také mezigenerační tvořivé dílny pro širokou veřejnost v rámci festivalů a sezónních akcí. V našem pohádkovém stanu připravujeme výtvarné a rukodělné aktivity vhodné pro všechny generace. Během tvoření si povídáme a užíváme si sebe navzájem.

 
Co je hlavní myšlenkou setkávání dětí a seniorů, ať už v rámci kteréhokoli programu?

Chceme budovat vzájemný respekt. Díky setkáním děti vidí, že i stáří může být krásná etapa života. Zjišťují, že jejich starší kamarádi mají spoustu zážitků a zkušeností, které jim mohou předat. Senioři zase čerpají dětskou energie a udržují kontakt s dobou. Je to také hodně o vzájemné pozornosti. Darovat si čas a dobrou náladu, pohladit se po ruce. Mít pocit, že jsme užiteční a máme si navzájem co dát.


Mezigenerační setkávání je jednou z mnoha možností, jak děti učit laskavosti a pěstovat v nich pocit sounáležitosti. Další najdete v článku Jak ve školce rozvíjet socioemoční dovednosti.


 

Projekt Mezi námi

Mezi námi

Obecně prospěšná společnost Mezi námi propojuje svět seniorů a dětí, aby si navzájem předávali zkušenosti a radost ze života. Jejích programů se pravidelně účastní přes 18 000 seniorů a dětí.
 
Spolupracuje se seniorskými zařízeními, školkami a školami, místními komunitami a aktivně se účastní i projektů v rámci Evropy. Věnuje se také vzdělávání a osvětě v oblasti mezigenerační spolupráce.

 
 

19. 3. 2024 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak na kvalitní pedagogickou diagnostiku v MŠ</strong>
Jak na kvalitní pedagogickou diagnostiku v MŠ
Pedagogika

28. 01. 2025 | Martina Zatloukalová

Jaký smysl má pedagogická diagnostika? Nemusí to být jen papír, který dvakrát ročně vyplníte pro inspekci. Ukážeme vám, jak ji dělat tak, aby pro děti i pro vaši práci byla skutečným přínosem. Detail článku »

<strong>Jak v MŠ podpořit dítě <br/>s vývojovou dysfázií</strong>
Jak v MŠ podpořit dítě
s vývojovou dysfázií
Pedagogika Psychologie

26. 11. 2024 | Martina Zatloukalová

Možná jste se s tím už setkali. Dítě by s vámi rádo komunikovalo, ale nejde mu to. Brání mu v tom vývojová dysfázie. Jak můžete dítě s touto diagnózou co nejlépe podpořit v rozvoji? Detail článku »

<strong>Jak ve školce pečovat <br/>o své osobní hranice</strong>
Jak ve školce pečovat
o své osobní hranice
Psychologie

17. 12. 2024 | Martina Zatloukalová

Taky se držíte věty „Když můžu, pomůžu“? Jenže co když už je toho na vás moc? Zjistěte, jak se nenechat zahltit. Naučte se pečovat o své osobní hranice. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *