Rozhovor: Dětem se odpoledne ani nechce domů, to je vyznamenání
Když vám zřizovatel vychází vstříc, to je pak radost pracovat. O výhodách spolupráce i výzvách vedení firemní školky jsme si povídali s Mgr. Martinou Schoříkovou, ředitelkou Univerzitní mateřské školy Hrášek Mendelovy univerzity v Brně.
Jaká je vaše školka?
UMŠ Hrášek je firemní školka při Mendelově univerzitě v Brně, určená přednostně pro děti zaměstnanců, popřípadě studentů. Často přijímáme netříleté děti, jejichž maminky se po rodičovské dovolené vrací do práce. Při volné kapacitě se k nám ale mohou hlásit i ostatní z řad nejširší veřejnosti. Máme dvě heterogenní třídy a v nich dohromady 43 dětí.
Název Hrášek odkazuje na přírodovědce Johanna Gregora Mendela, jehož jméno univerzita nese.
Propisuje se toto spojení do aktivit školky?
V souladu se zaměřením Mendelovy univerzity se věnujeme environmentální výchově. Děláme s dětmi nejrůznější pokusy a pozorování – máme velké akvárium, sledujeme přeměnu housenky v motýla či pulce v žábu, měli jsme ve školce socializovanou lišku, v blízké době nás čeká líhnutí kuřátek. Pozorujeme klíčení rostlin, osazujeme truhlíky, máme dva vyvýšené záhony s jarními cibulovinami a levandulí, nedávno jsme vysadili mladé jehličnany. Školní zahradu zkrášluje hmyzí hotel.
Spolupráce se zřizovatelem je úžasná v tom, že nám univerzita umožňuje přístup na svá pracoviště. Chodíme s dětmi do arboreta na výstavy květin s motýly. Navštěvujeme laboratoř řízení kolejové dopravy s kolejištěm a vláčky. Na celodenní výlet si zajedeme třeba do školního zemědělského podniku v Žabčicích podívat se na telátka a jiná hospodářská zvířata.
Nabízíme nadstandardní vybavení i aktivity. Rodiče to oceňují a dětem se často odpoledne ani nechce domů, to je pro nás vyznamenání.
Univerzita je vždy považována za centrum inovací.
Platí to i pro univerzitní školku? Jaká byla vaše cesta k digitalizaci?
Když jsem nastoupila jako ředitelka, zapojila jsem školku do projektu Školka interaktivně a pořídila do tříd interaktivní panely a tablety se softwarem pro předškoláky. Děti je dostávají příležitostně a učí se je smysluplně používat. Digitální technika u nás doplňuje vzdělávací nabídku, což je umožněno díky pokrytí prostor školy WI-FI signálem.
Techniku využíváme i v provozu školky. Investovali jsme například do čipových karet pro rodiče pro vstup do budovy školy. Paní učitelky tak nemusí při každém zazvonění odbíhat od činností s dětmi k domovnímu telefonu, aby otevřely dveře příchozím.
Používáte i některý z digitálních nástrojů pro školní administrativu a komunikaci s rodiči?
V roce 2019 mi paní Seidelová představila Twigsee. Začala jsem aplikaci používat a zapojila se také do jejího pilotování. Když ministerstvo informovalo o chystané novelizaci vyhlášky o vedení dokumentace škol a školských zařízení, dostala jsem mnoho nabídek na jiné produkty. Jedna mě málem zlákala. Pak jsem ale zjistila, že vyhlédnutá konkurenční aplikace mi nedokáže nabídnout to, co Twigsee.
Co Vás nakonec přesvědčilo zůstat?
Pro mě je důležitá především funkce online přijímací řízení, která je celoročně k dispozici. V naší školce se totiž vystřídá hodně dětí. Když rodiče hned neseženou státní školku, přijmeme je k nám. Vyplníme s nimi celou administrativu, seznámíme je s prostředím školky. Potom se ve státní školce uvolní místo a oni odejdou. Tolik práce kvůli tak krátké docházce! V Twigsee si rodiče přes odkaz na našich webových stránkách sami vyplní předběžnou přihlášku a po schválení se všechny zadané údaje automaticky propisují do dalších školních dokumentů.
Oceňuji, že přijímací řízení je v Twigsee dostupné po celý rok, nejen v době zápisů v květnu jako u jiných aplikací. Když se v naší školce uvolní místo, okamžitě máme několik zájemců. Funkci přijímací řízení tedy potřebuji neustále, bez ohledu na kalendář. Twigsee mi to umožňuje bez dalších poplatků, proto jsem se k němu ráda vrátila a už u něj zůstanu. Ze všech aplikací šetří řediteli školy nejvíc času.
16. 4. 2024 | Martina Zatloukalová