Chci konzultaci

Školka v pohybu: Venkovní aktivity pro předškolní děti

Hrát si venku je přirozenou potřebou všech dětí. Tipy na zábavné venkovní aktivity pro nás tentokrát sepsala Markéta Šebestová z celorepublikového projektu Školka v pohybu.

Pobyt v přírodě dětem umožňuje prožitkové učení všemi smysly. Probouzí jejich fantazii a kreativitu. Nabízí jim spoustu příležitostí k objevování světa kolem i sebe samých. Při společných venkovních aktivitách dochází k posilování vztahů mezi dětmi, stejně jako jejich vztahu k přírodě.

děti pobíhající po kamenech

 
Volná hra venku je zkrátka nesmírně důležitá. Buďte při ní dětem nápomocnými průvodci, kteří drží bezpečné hranice a zároveň jim pomáhají rozvíjet konkrétní dovednosti. Máme pro vás pár tipů, co by při venkovních hrách rozhodně nemělo chybět.
 

7 prvků dětských her v přírodě

Podle Davida Sobela jsou pro venkovní hry zásadní pohyb, různorodé prostředí a nové výzvy. Vyjmenovává celkem sedm prvků, které pro pedagogy představují nekonečné příležitosti. Pomohou vám ponořit se do dětského světa a zároveň pečovat o zdravý rozvoj dětí.

 

dobrodružné hry venku
 

1. Dobrodružství:

Děti milují výzvy. Objevováním nových míst a různorodých prostředí podněcujete jejich zvědavost. Vydejte se na kraj lesa, do parku za školku, zkrátka kamkoliv ven, kde to děti ještě neznají. Pokud pracujete s omezeným anebo s dětem známým venkovním prostorem, využijte prvek dobrodružství při budování vlastních stezek, slalomů, bludišť, pavoučích sítí, ostrovů.
 

2. Zvířecí spojenci:

Děti rády pozorují zvířata. A taky si na ně rády hrají. Zvířecí říše nabízí obrovské množství inspirace a příležitostí k učení. Napodobujte chůzi a pohyby zvířat, zvuky, které vydávají, nebo emoce, které prožívají.

 

3. Fantazie a představivost:

Zvuky, hlasy, vyprávění, to vše podporuje dětskou fantazii. Příroda je plná zvuků, do kterých se můžete zaposlouchat. Odkud se zvuk line? Kdo ho vydává? Zkusíme ho napodobit? Svou roli při venkovním cvičení s dětmi hraje také vyprávění. Příběh děti vede a drží jejich pozornost.
 

4. Mapy a cestičky:

Tvorba map a ukrývání, hledání a objevování pokladů. Při těchto aktivitách děti učíte zklidnit se a zpomalit, vnímat jednotlivé kroky a (ne)obyčejné věci, které je na cestě k cíli potkají. Zkuste s dětmi aktivitu Slepá mapa, kdy jen pomocí hmatu objevujete a poznáváte svět.
 

5. Miniaturní světy:

Taky jste jako malí stavěli domečky pro skřítky v kořenech stromů? Nechte děti pracovat s jejich vlastní perspektivou a představivostí. Mohou budovat městečka z kamínků, klacíků nebo čehokoliv, co najdou v okolí.
 

6. Zvláštní místečka:

Bunkry, hnízda nebo stromové domky jsou místa, která si děti samy postaví a pak o ně společně pečují, spolurozhodují a učí se stanovovat si pravidla. Postavte s dětmi velké ptačí hnízdo z klacků a pozorujte, jak nad aktivitou přemýšlí.
 

7. Lovci a sběrači:

Máme to v sobě už odmala. Děti si rády hrají na indiány a lovce divoké zvěře. Sbírají, tvoří, ochutnávají. Do svých her zapojují klacky, kamínky a další přírodniny, které je ve hře podpoří.

hůlky z klacíků

 
Všechny tyto prvky se přirozeně doplňují a překrývají. Mohou vám být užitečnou inspirací při plánování dobrodružných výprav. Ať už se vydáte na louku k potůčku, nebo zůstanete na školkové zahradě, prospěje vám to. Pobyt v přírodě totiž pomáhá s uvolněním přebytečného napětí, zlepšuje náladu i spánek a obecně přispívá k relaxaci mysli i těla.
 

Boty dolů

Pokud to terén a prostředí dovolí, nechte děti lítat naboso. Bosá chůze po nerovném povrchu je nesmírně prospěšná. Napomáhá zvědomění chodidel, zpřítomňuje a uzemňuje, zpomaluje a zvyšuje opatrnost. No a taky nohy pěkně prokrví.
 

bosé hrátky
 
S bosýma nohama se dá vymyslet spousta aktivit. Vyzkoušejte s dětmi, jak moc „chápavá“ jsou jejich chodidla.

  • Dokážou prsty u nohou uchopit a zvednout kamínek?
  • Dokážou s ním hodit?
  • Jak vypadají otisky nožek v písku či v bahně?
  • Co takhle vytvořit ze stop nějaký tvar nebo cestičku?

 


Zapomínáte při pohybových chvilkách na chodidla?
Přečtěte si článek Jak ve školce podpořit zdravý vývoj dětských nohou.


 
Venkovní pohybové hry jsou důležité jak pro fyzický, sociální a psychický vývoj dětí, tak pro rozvoj jejich představivosti, kreativity a především zvídavosti. Zvídavost je to, co děti posouvá a žene vpřed.
 
Nasměřujte nekonečnou dětskou energii správnou cestou. Budujte v dětech pozitivní vztah k pohybu a tužte jejich vnitřní motivaci. Pomůžete jim tak postavit stabilní základy, na kterých budou moct stavět i v pozdějším věku.
 
 

20. 8. 2024 | Tým Školky v pohybu

Doporučujeme

<strong>Typy předškolních zařízení: <br/>Podle čeho vybírat?</strong>
Typy předškolních zařízení:
Podle čeho vybírat?
Legislativa

11. 04. 2025 | Lucie Hromádková

Existuje celá řada zařízení pro děti předškolního věku a nemusí být jednoduché se v nabídce zorientovat. Co jednotlivé typy školek nabízí a v čem se navzájem liší? Detail článku »

<strong>Jak na kvalitní pedagogickou diagnostiku v MŠ</strong>
Jak na kvalitní pedagogickou diagnostiku v MŠ
Pedagogika

28. 01. 2025 | Martina Zatloukalová

Jaký smysl má pedagogická diagnostika? Nemusí to být jen papír, který dvakrát ročně vyplníte pro inspekci. Ukážeme vám, jak ji dělat tak, aby pro děti i pro vaši práci byla skutečným přínosem. Detail článku »

<strong>Jak si poradit s náročnou třídou</strong>
Jak si poradit s náročnou třídou
Pedagogika Psychologie

14. 01. 2025 | Martina Zatloukalová

Pracovat se třídou plnou rarášků je vyčerpávající. Máme pro vás několik užitečných tipů, které děti zklidní a vám ušetří pár šedivých vlasů. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *