Tahák nejen pro rodiče,
jak v létě zabavit děti
Prázdniny jsou příležitostí, jak do předškolního vzdělávání zapojit rodinu. Vysypte z rukávu pár nápadů a vybavte rodiče tipy na chytré letní aktivity.
Poraďte rodičům, jak mohou stimulovat všestranný rozvoj svých dětí, když je školka přes léto zavřená. Pokud nemáte čas nic sepisovat, nevadí. Jeden takový tahák jsme už dali dohromady. Stačí ho jen přeposlat.
Hrubá motorika
Děti potřebují běhat, skákat, lézt. Vyblbnou se a ještě u toho rozvíjí hrubou motoriku. Učí se koordinovat pohyby i udržet rovnováhu, zkrátka zlepšují svou celkovou obratnost. Většinou stačí zajít na hřiště nebo do lesa, můžete ale vyzkoušet:
-
Opičí dráha
Připravte v bytě nebo na zahradě opičí dráhu. Jednotlivé prvky hravě sestavíte z toho, co máte doma. Nabízí se slalom, podlézání stolu, přelézání židlí a lavic, plazení skrz velkou kartonovou krabici, balancování na prkně anebo válení sudů i metání kotrmelců na posteli.
-
Dětské disciplíny
Zabavte děti klasickými disciplínami, které znáte z vlastního dětství:
- skákání přes švihadlo,
- skákání v pytli,
- hod na cíl,
- srážení na způsob kuželek,
- přenášení míčku na lžičce.
-
Klikatá cesta
Na chodník nakreslete křídou klikatící se trasu, kterou děti musí projet na odrážedle, tříkolce nebo jízdním kole. Přikreslit můžete i semafory, dopravní značky a přechody pro chodce, zopakujete tak základy dopravní výchovy.
Jemná motorika
Jemná motorika, to jsou drobnější pohyby rukou a prstů v koordinaci s očima. Bez nich by se děti nedokázaly samy obsloužit, kreslit a později ani psát. Kdo nechce navlékat korálky, může zkusit:
-
Kreslení na chodník
Vytáhněte křídy a nechte děti pokreslit chodník před domem. Při kreslení na velké ploše si uvolní zápěstí a vyzkouší různé způsoby úchopu. A taky vytvoří něco hezky barevného.
-
Vodní bitva
Namočte houbičky, naplňte vodní pistolky nebo alespoň PET láhve s pítkem. Vodní bitva v horkém létě osvěží, mačkání výše jmenovaných vodních zbraní navíc posiluje svaly ruky.
-
Společná domácnost
Když konečně není kam spěchat, dovolte dětem, aby vám pomáhaly. Trvá to déle a výsledek není dokonalý, o to ale nejde. Cílem je zapojit děti do chodu domácnosti, učit je zodpovědnosti a jen tak mimochodem procvičovat jemnou motoriku. Tak směle do utírání, loupání, krájení, stříhání, šroubování, zatloukání nebo zavazování tkaniček.
Přínosy tréninku hrubé a jemné motoriky jsme vysvětlili v článku Grafomotorika:
Jak se vyvíjí a jak s ní pomoct předškolákovi.
Jazyk a logopedie
Mluvit, naslouchat a porozumět je základ. Pilujte proto tyto dovednosti při každé příležitosti. Povídejte si, napodobujte zvuky, zpívejte písničky, zahrajte si hru Kuba řekl…, připravte divadelní představení. Do repertoáru zařaďte také:
-
Oddechová cvičení
Pro správnou výslovnost je potřeba umět pracovat s dechem. Báječnou pomůckou je bublifuk, nafukovací balónek, foukací fixy nebo loďka na vodě.
TIP: Loďku si můžete poskládat z papíru, vyřezat z kůry nebo jednoduše vyrobit. Stačí gumičkou spojit dva špunty od vína, do korku zapíchnout špejli jako stěžeň a na ni navléknout kousek barevného papíru jako plachtu.
-
Hra na robota
Zahrajte si na roboty. Pohybujte se trhaně, sekejte slova. Tím druhým s dětmi nenásilně trénujete sluchové vnímání a rozkládání slov na slabiky.
-
Čas na čtení
Zajděte s dětmi do knihovny a nechte je vybrat si knížky, které se jim líbí. Doma si pak vyhraďte čas na společné čtení. Předčítání je fajn samo o sobě, rozšiřuje slovní zásobu. Když ale budete o příběhu mluvit, procvičíte navíc porozumění textu a kritické myšlení – proto odhadujte pokračování děje, vžijte se do pocitů postav nebo příběh přeříkejte zpaměti.
Další tipy hledejte v článku Jak v dětech probudit lásku ke knihám.
Příroda a věda
Děti jsou zvídavé, mají chuť experimentovat a touží všechno objevovat samy. Podpořte je v tom. Když budou brát vědu jako hru a zábavu, ani si nevšimnou, že se při tom učí.
-
Hledačka
Při procházce vyzvěte děti, aby se rozhlédly a hledaly cokoli, na co si právě vzpomenete. Možností je nekonečně mnoho: pět druhů hmyzu, deset různých květin, něco žlutého, něco hladkého, něco dřevěného…
-
Balónková raketa
Na dlouhý provázek navlékněte slámku. Provázek natáhněte a přivažte na obou koncích podle možností vašeho prostoru tak, aby byl napnutý. Nafoukněte balónek, přidržte ústí, aby neunikal vzduch, a přilepte izolepou ke slámce. Odpočítejte start a vypusťte balónkovou raketu.
-
Experimenty s octem a jedlou sodou
Tenhle jednoduchý chemický pokus můžete opakovat, kolikrát chcete, a vždycky to bude trefa do černého. Smícháním octa a jedlé sody dojde k reakci plné bublání a syčení. Pro větší efekt můžete ocet obarvit potravinářským barvivem nebo smíchat s troškou prostředku na mytí nádobí.
Více inspirace najdete v článku Jaké STEM aktivity vyzkoušet ve školce.
Kreativita a umění
Pěkné počasí přímo vybízí k tomu, abyste se s tvořením přesunuli ven a vyzkoušeli techniky, které by doma nadělaly nepořádek. Pro jistotu si však opakujte mantru, že děti jsou omyvatelné.
-
Barevné bubliny
Nalijte bublinový roztok do nízké nádobky a přidejte potravinářské barvivo. Vyrobte foukátko z několika slámek svázaných gumičkou. Namáčejte jeden konec foukátka v obarveném roztoku a foukejte barevné bubliny na papír.
-
Ledové barvy
Nalijte vodu do tvořítka na led a v každém důlku rozmíchejte trošku potravinářského barviva různých barev. Zakryjte alobalem, nad každým důlkem opatrně prořízněte a do otvoru vložte nanukové dřívko. Dejte zmrazit do mrazničky. Ledové barvy potom vyjměte z tvořítka, nechte trochu povolit a můžete začít malovat.
-
Akční malba
Temperové barvy vymáčkněte do kelímků a nařeďte vodou. Vezměte štětec, lžíci nebo klidně třeba plácačku na mouchy, namáčejte do barev a cákejte na papír.
Hezké výtvarné nápady máme také v článku Jak na venkovní výukové aktivity pro předškolní děti.
Vymysleli bychom toho ještě hodně, ale už nám ten článek pořádně nabobtnal.
I tak je toho dost, abyste v létě zahnali nudu a užili si s dětmi spoustu zábavy.
15. 6. 2023 | Martina Zatloukalová