Typy předškolních zařízení:
Podle čeho vybírat?
Když se přiblíží čas návratu rodiče malého dítěte do práce, vyvstane nerudovská otázka: „Kam s ním?“.
Existuje celá řada zařízení pro děti předškolního věku a nemusí být jednoduché se v nabídce zorientovat.
Co jednotlivé typy školek nabízí a v čem se navzájem liší?

Dělení školek dle zřizovatele
Dle zřizovatele se předškolní zařízení dělí na veřejné a soukromé. Soukromé se dále dělí podle toho, zda jsou zapsané ve školském rejstříku.
Veřejné mateřské školy
Jejich zřizovatelem je stát, kraj, obec nebo svazek obcí. Jsou zapsány v rejstříku škol a školských zařízení, takže se na ně vztahuje školský zákon a související právní předpisy (např. Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání). Výchova a vzdělávání probíhá podle školního vzdělávacího programu a podléhá kontrolám České školní inspekce.
Veřejné MŠ přednostně přijímají děti, které před začátkem daného školního roku oslaví 3. narozeniny a bydlí ve spádové oblasti. V případě volné kapacity mohou přijmout i děti mladší nebo nespádové. Podmínkou přijetí dětí mladších 5 let je lékařské potvrzení o absolvování povinného očkování.
Většinu financí získávají ze státního rozpočtu, pro rodiče jsou proto nejlevnější a nejdostupnější variantou. Školkovné hrazené rodiči nesmí měsíčně přesáhnout 8 % minimální mzdy. Pro předškoláky a děti s odkladem školní docházky je předškolní vzdělávání bezplatné.
Od úplaty jsou osvobozeni také:
- zákonný zástupce dítěte, který pobírá opakující se dávku pomoci v hmotné nouzi,
- zákonný zástupce nezaopatřeného dítěte, pokud tomuto dítěti náleží zvýšení příspěvku na péči,
- rodič, kterému náleží zvýšení příspěvku na péči z důvodu péče o nezaopatřené dítě,
- fyzická osoba, která o dítě osobně pečuje a z důvodu péče o toto dítě pobírá dávky pěstounské péče, pokud tuto skutečnost prokáže řediteli mateřské školy,
- zákonný zástupce, který pobírá přídavek na dítě.
Soukromé mateřské školy
Jejich zřizovatelem je církev nebo jiné právnické osoby. Jsou zapsány v rejstříku škol a školských zařízení, takže se na ně vztahuje školský zákon a fungují podobně jako výše popsané veřejné školky. Mohou nabízet nadstandardní služby, přijímat děti od 2 let nebo zaměstnávat více personálu. Úplata za vzdělávání zde může být vyšší.
Soukromá neškolská zařízení
Tato zařízení nejsou zapsána v rejstříku škol a nemusí dodržovat školský zákon. Provozovatel podle vlastního uvážení určuje pravidla provozu, přijímání dětí, jejich počet a věkové rozpětí, docházku, provozní dobu, počet pečujících osob a jejich kvalifikaci, zajištění stravy atd.
Může se jednat o lesní kluby, komunitní školky nebo třeba mateřská centra. Jsou flexibilnější, nabízí menší počet dětí ve skupině, rodinnou atmosféru a individuální přístup. Na rozdíl od mateřských škol zapsaných v rejstříku nedostávají od státu příspěvky na provoz, pro rodiče jsou tedy finančně náročnější variantou.
Dětské skupiny
Dětské skupiny jsou provozovány podle zákona č. 247/2014 Sb. Poskytovatelem služby může být spolek, zaměstnavatel, vysoká škola, územní samosprávný celek a další. Poskytují pravidelnou péči o děti už od 6 měsíců věku do zahájení povinné školní docházky.
Jsou flexibilnější, nabízí menší počet dětí ve skupině, rodinnou atmosféru a individuální přístup. Dětské skupiny jsou nekomerční službou a na jejich financování se podílí stát.
Nezajišťují vzdělávání. Oficiálně jsou zaměřeny pouze na zajištění potřeb dítěte, jeho výchovu a rozvoj schopností, kulturních, hygienických a sociálních návyků. Aby tedy mohly dětskou skupinu navštěvovat i děti s povinným předškolním vzděláváním, musí být zapsány do rejstříkové mateřské školy, kde si vyřídí individuální vzdělávání.
Dělení školek dle zaměření
Někteří rodiče preferují specifické zaměření školky, které představuje alternativu k běžné výuce.

Lesní mateřské školy
V lesních školkách probíhá většina činností venku a za každého počasí. Tento přístup vychází z přesvědčení, že příroda nabízí dětem ideální podmínky pro rozvoj, učení i hru. Děti tráví čas v malých, věkově smíšených skupinách, což podporuje spolupráci, empatii a přirozené učení mezi vrstevníky i mladšími a staršími dětmi. Dospělí jsou dětem respektujícími průvodci. Neřídí jejich činnost direktivně, ale jsou jim oporou, když ji potřebují.
Podporují jejich samostatnost, zvídavost a vnitřní motivaci, pomáhají jim objevovat svět i sebe sama prostřednictvím volné hry, praktických zkušeností a každodenního kontaktu s přírodou. Děti si v lesních školkách přirozeně rozvíjejí pohybové dovednosti, kreativitu, odolnost, schopnost rozhodovat se i řešit problémy. Důraz je kladen na vztah k přírodě, ohleduplnost k ostatním a celkový harmonický rozvoj osobnosti dítěte.
Montessori školky
Montessori pedagogika pracuje se základním principem „Pomoz mi, abych to dokázal sám.“ Tento přístup klade důraz na respekt k individuálnímu tempu každého dítěte, podporuje jeho přirozenou zvídavost a rozvíjí vnitřní motivaci k učení. Dospělí zde vystupují jako průvodci, nikoli jako tradiční učitelé – vytvářejí bezpečné a podnětné prostředí, ve kterém děti samy rozhodují, čemu se budou věnovat, kdy a s kým. Třídy jsou věkově smíšené, což umožňuje mladším dětem učit se pozorováním starších a starším poskytuje příležitost upevnit si znalosti tím, že pomáhají mladším.
Kromě rozvoje kognitivních schopností se Montessori školky zaměřují také na praktické činnosti, jako je příprava jídla, péče o prostředí, úklid nebo sebeobsluha. To pomáhá dětem osvojit si dovednosti důležité pro každodenní život. Všechny aktivity podporují samostatnost, osobní zodpovědnost, koncentraci a sebedůvěru. Důležitou roli hraje estetické prostředí, které podporuje soustředění a vnitřní klid. Montessori vzdělávání se snaží rozvíjet dítě jako celek – po stránce intelektuální, praktické, sociální i emoční.
Waldorfské školky
Waldorfská pedagogika bere v potaz vývojové potřeby různých věkových skupin: vůlí vedenou fyzickou aktivitu v prvních třech letech; imaginativní hru v třech až pěti letech a nakonec stále více badatelsky orientovaný a poznávací přístup k učení v době před nástupem do školy. Hlavním záměrem práce s dětmi ve waldorfských mateřských školách je vytváření bezpečného a láskyplného prostoru plného podnětů pro rozvoj tvořivosti dětí a jejich trvalé radosti ze života.
Waldorfské školky poskytují tedy dětem co nejširší nabídku toho, co rozvíjí vůli, cítění a myšlení a co tyto tři oblasti uvádí v soulad. Veškerá činnost je vedena vědomím, že dítě by mělo mít možnost spoluprožívat a spoluvytvářet život v mateřské škole i jejím blízkém okolí. Proto učitelka provádí všechny činnosti s dětmi (šije, maluje, peče chléb, apod.) – principem je zde výchova napodobováním. Ve waldorfských školkách jsou budovány základy pro pozdější učení a zdravý vývoj dětí, včetně jejich celoživotního fyzického, emocionálního a intelektuálního růstu. Toto vzdělávání, které je založené na pochopení vývoje lidské individuality, nabízí ochranu a respekt důstojnosti dětství.
Daltonské školky
Daltonské školky kladou důraz na samostatnost, zodpovědnost a spolupráci. Děti se zde učí plánovat si činnosti, pracovat vlastním tempem a nést odpovědnost za své rozhodnutí i dokončení úkolu. Pedagogové vytvářejí bezpečné a podnětné prostředí, kde mají děti možnost volby, ale zároveň jasně daný rámec a pravidla. Zpětná vazba a společná setkání pak pomáhají dětem rozvíjet i komunikační dovednosti a vztahy ve skupině. Tento přístup připravuje děti nejen na školní prostředí, ale i na budoucí život, ve kterém budou čelit samostatnému rozhodování a spolupráci s ostatními.
Ať už se rozhodnete jakkoliv, myslete především na sebe a své dítě. Dobře si prostudujte nabídku školek a vyberte tu, která je vašemu srdci nejbližší.
Aktualizováno 11. 04. 2025 | M. Zatloukalová
11. 4. 2025 | Lucie Hromádková