Chci konzultaci

Vzdělávací strategie
podle nového RVP PV

 
Jak revize RVP PV ovlivní vaši každodenní práci s dětmi ve školce? Seznamte se s novým pojetím role učitele a moderními vzdělávacími strategiemi, které budou vyžadovány od září 2026.

Nový RVP PV doporučuje respektovat aktuální vývojovou úroveň dětí, nezapomínat na spontánní učení v rámci volné hry a také realizovat vzdělávací činnosti prostřednictvím prožitkového, kooperativního, situačního a sociálního učení.

vzdělávací strategie ve školce

Moderní vzdělávací strategie dle RVP PV

K nejvýznamnějším způsobům učení patří spontánní učení, probíhající zejména v rámci hry, kterou se dítě zabývá na základě svého zájmu a vlastní volby. Spontánní činnosti a hra jsou významnou součástí denního programu.

Prožitkové učení je založené na přímých prožitcích dítěte, na učení se v autentických situacích nebo situacích blízkých reálnému životu. Podporuje zvídavost dítěte, jeho aktivitu a potřebu objevovat.

Kooperativní učení, založené na spolupráci dětí, ponechává dostatek prostoru pro vyjádření sebe sama, umožňuje dětem rozvíjet se v souladu s jejich dispozicemi.
Situační učení staví na využití situací, které se kolem nás v reálném životě dějí. Pomáhá dítěti lépe porozumět světu a dění v něm.

Sociální učení je hlavním nástrojem socializace, při kterém si děti osvojují komplexní způsoby chování a jednání, a to všemi třemi základními formami: sociálním posilováním, nápodobou a identifikací.

(RVP PV, 2024)

 
S moderními vzdělávacími strategiemi se mění i role učitele. Jeho hlavním úkolem je promyslet a připravit prostředí, ve kterém se děti mohou učit samostatně a co nejefektivněji skrz vlastní aktivitu. Učitel se snaží děti nadchnout a motivovat k práci. Do činnosti spíše nezasahuje a je dětem k dispozici jako poradce, pokud si s něčím neví rady. Vyslechne si jejich nápady, dává jim prostor vyjádřit svůj názor, nechá je spolurozhodovat o věcech, které se jich týkají. Při své práci vychází z informací o dětech získaných prostřednictvím pedagogického diagnostikování.
 

Prožitkové učení

Při prožitkovém učení děti nedostanou naservírované hotové poznatky, ale naopak všechno samostatně a aktivně zkoumají. Experimentují a na výsledek přichází metodou pokus-omyl. Je to pro ně zážitek, při kterém si všechno osahají a využijí co nejvíc smyslů. Mají dovoleno se při aktivitě ušpinit. Diskutují a navzájem sdílí své zážitky a objevy.

To třeba znamená, že místo pasivního prohlížení vytištěných obrázků jarních květin v kroužku ve třídě vezmete děti ven na procházku. Hledáte květiny, zkoumáte je, přivoníte k nim, možná nějakou utrhnete do vázy nebo k vylisování, pozorujete včely, které k nim přilétají. Ve třídě listujete encyklopedií a vyhledáváte květiny, které jste na procházce našli. Vytvoříte plakát, kde zaznamenáte všechny informace, které jste k tématu jarní květiny objevili.

 

Kooperativní učení

Při kooperativních činnostech dochází k sociální interakci. Děti se při plnění společného úkolu učí komunikovat, spolupracovat a řešit konflikty. Musí se spolu domluvit, povzbuzují se, pomáhají si. Každý člen týmu má svou roli, na úkolu se aktivně podílí a je zodpovědný za svůj díl. Výsledek závisí na úsilí všech členů týmu. Jeden bez druhého by do cíle zkrátka nedošel.

 


Náměty na 15 kooperativních aktivit najdete v článku Jak na kooperativní učení ve školce.


Situační a sociální učení

Při situačním učení se děti učí z aktuálních situací vyplývajících z běžného života a toho, co se děje kolem. Využít lze jak připravené modelové situace, tak neplánované situace (např. dětské konflikty, návštěva pana školníka, procházka vedoucí kolem poházených odpadků).
Při sociálním učení se děti učí být součástí společnosti. Pozorují a napodobují druhé, spontánně si osvojují pravidla chování i způsoby komunikace. Je proto důležité být dětem správným vzorem.
 
Jsou pro vás tyto vzdělávací strategie novinkou, nebo je už ve své praxi dávno využíváte? Dejte nám vědět na sociálních sítích a inspirujte ostatní.
 
 

15. 4. 2025 | Martina Zatloukalová

Doporučujeme

<strong>Jak efektivně komunikovat s dětmi</strong>
Jak efektivně komunikovat s dětmi
Psychologie

10. 12. 2024 | Martina Zatloukalová

Dospělí se někdy můžou umluvit a stejně mají pocit, že je děti neposlouchají. A ony často opravdu neposlouchají. S těmito 7 efektivními způsoby komunikace se to ale nestane. Detail článku »

<strong>Čarodějnice ve školce: <br/>Tipy na aktivity</strong>
Čarodějnice ve školce:
Tipy na aktivity
Aktivity

08. 04. 2025 | Martina Zatloukalová

Hopsa, hejsa, blíží se filipojakubská noc. Přinášíme inspiraci, jak si tento svátek užít s malými čarodějkami a kouzelníky ve školce. Detail článku »

<strong>Den Země ve školce: Tvoření z odpadního materiálu</strong>
Den Země ve školce: Tvoření z odpadního materiálu
Aktivity Svátky

20. 03. 2025 | Martina Zatloukalová

Blíží se Den Země a to je skvělá příležitost nadchnout děti pro myšlenku upcyklace. Přinášíme 9 kreativních nápadů, jak ve školce využít odpad a vdechnout mu druhý život. Detail článku »

Co říkají školky,
které používají Twigsee?

Kristýna Petráčková

Twigsee mi každodenně usnadňuje řízení školky a s tím spojenou administrativu, které je požehnaně. Snadno jsem zaučila všechny naše pedagogy, kteří si jí spolu s rodiči užívají na maximum. Team Twigsee je pohotový, a reagují na všechny naše podněty. Děkujeme a přejeme spoustu dalších spokojených školek a škol! :)

Kristýna Petráčková
Ředitelka
Linda Janichová

Aplikaci Twigsee používáme v našich Foxíkových školkách a jeslích již více než rok. Prostřednictvím aplikace sdělujeme rodičům důležité informace. Sdílíme fotky dětí z každodenních činností, využíváme ankety, na které nám rodiče reagují rychleji než při osobním kontaktu. Máme přehled o tom, kolik nám v daný den přijde dětí a můžeme tak plánovat i upravovat program dne. Rodičům se na aplikaci líbí zejména to, že mají okamžité informace o dění ve školce/jeslích, vidí spousty fotek a mohou své dítě během pár kliknutí omluvit na dobu, na kterou potřebují. Aplikace Twigsee reaguje na potřeby našich školek a jeslí, její ovládání je pro učitele, chůvy i rodiče rychlé a snadné. S aplikací Twigsee jdeme zkrátka s dobou.

Linda Janichová
Ředitelka
Zuzana Vacíková

Twigsee nás zaujala hned od prezentace díky nabízenému rozsahu funkcí. Nešlo o systém, který by nám řešil jen docházku nebo jen matriku. Nabízel nám možnost mít tzv. vše pod jednou střechou. Jako třešnička na dortu je možnost zasílat rodičům příspěvky o tom, jak se jejich děti ve školce ten den mají. Aplikaci si rodiče oblíbili velice rychle. U pedagogů z počátku převažovala spíše obava, zda jim tím vedení školky nechce přidávat opět práci navíc. Brzy ale zjistili, že psaní příspěvků rodičům jim dělá radost a také konečně mají přehled o docházce dětí aktuálně na každý den. Twigsee zvládá snad celou agendu potřebnou ve školce kromě účetnictví. Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s., Zvole

Zuzana Vacíková
zástupce ředitele

Máte již účet?Přihlásit se

Kontakt

povinná pole *