Typy mateřských škol: Podle čeho vybírat?
Když se přiblíží čas návratu rodiče malého dítěte do práce, vyvstane nerudovská otázka: „Kam s ním?“ Jednoduchá odpověď zní do školky. Dnes existuje celá řada zařízení pro děti předškolního věku a nemusí být jednoduché se v široké nabídce zorientovat. Jak probíhá výuka, kolik stojí školné a jakými předpisy se školka řídí? Mnoho odpovědí vyplyne z toho, kdo je zřizovatelem školky. Alternativu k tradiční výuce představují tematicky a specificky zaměřené školky. Co konkrétně jednotlivé typy školek nabízí a v čem se navzájem liší?
Dělení školek dle zřizovatele
Dle zřizovatele se mateřské školy dělí na veřejné a soukromé. Soukromé se dále dělí podle toho, zda jsou zapsané ve školském rejstříku.
Veřejné mateřské školy
Jsou zřízené státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí. Vztahuje se na ně školský zákon a jsou zapsané do školského rejstříku. Drtivá většina financování putuje ze státního rozpočtu – provozní výdaje hradí zřizovatel, přímé vzdělávací výdaje pak Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Od rodičů mohou vybírat pouze omezenou částku, která může být celá nebo její část odpuštěna dětem se sociálním znevýhodněním. Výše školného se pohybuje do 1000 Kč měsíčně plus rodiče zvlášť přispívají na stravování. Předškoláci školné neplatí vůbec.
Soukromé mateřské školy rejstříkové
Jejich zřizovateli jsou církevní nebo jiné právnické osoby, jejichž předmětem činnosti je poskytování vzdělávání nebo školských služeb podle školského zákona. Jsou zapsané do rejstříku školských právnických osob. Školky dostávají dotace, ale oproti státním je více nákladů hrazeno ze školného a soukromých zdrojů.
Soukromé dětské kluby
Nejsou zapsané v rejstříku MŠMT a řídí se obecně platnými předpisy. Jedná se o volnou živnost, např. „Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti“. Výhodou oproti rejstříkovým školkám může být více dostupných zařízení a míst pro
předškolní děti. Nevýhodou pak, že je potřeba platit tržní školné, které se pohybuje v řádu tisíců korun měsíčně, bez zákonného limitu.
Dětské skupiny
Jedná se o nejméně strukturovanou formou předškolního vzdělávání. Dětskou skupinu může dítě navštěvovat každý den nebo jen určité dny, někdy skupiny nabízejí i jednorázové hlídání. Jsou vytvořené pro děti od 1 roku do začátku školní docházky. Vzhledem k nižšímu věku přijímaných dětí dnes často nahrazují jesle. Zřizovatelem může být firma, úřad, vysoká škola, nezisková organizace nebo spolek. Na provoz bylo možné získat dotace EU. Jejich fungování má být neziskové, školné tedy pokrývá nanejvýš zřizovací a provozní náklady.
Dělení školek dle tematického zaměření nebo vzdělávacího programu
Někteří rodiče preferují specifické zaměření školky, které představuje alternativu k běžné výuce. Většina těchto způsobů alternativního předškolního vzdělávání je už státem uznávaná a najdeme je i ve státních mateřských školách ve formě speciálních tříd. Např. lesní školky jsou od roku 2013 považovány za stejnou přípravu ke školní docházce jako běžné mateřské školy. Jelikož nestačí kapacita těchto tematicky zaměřených veřejných školek, vznikají i speciálně zaměřené školky soukromé. Jak vybrat správnou školku? Podívejte se níže, které zaměření zní nejlákavěji.
Církevní mateřské školy
jsou zřizované obcí nebo církevní právnickou osobou, tedy pro ně platí informace uvedené u těchto typů školek výše. Většinou jsou zapsané v rejstříku. Víra není podmínkou přijetí, avšak je náplní vzdělávání.
Lesní mateřské školy
jsou podmnožinou soukromých školek. Některé jsou zapsané v rejstříku a některé fungují formou soukromé dětské skupiny. Ty zapsané v rejstříku můžou fungovat samostatně nebo jako lesní třída při běžné mateřské škole. Jak název napovídá, většina výuky probíhá venku, a to za každého počasí. Děti tráví čas v malých, věkově smíšených skupinách. Dospělí k nim přistupují s respektem. Nazývají se průvodci, kteří pomáhají dítěti objevovat svět i samo sebe.
Montessori školky
pracují se základním principem zásadním pro předškolní věk „Pomoz mi, abych to dokázal sám.“ a vycházejí z pedagogiky italské lékařky Marie Montessori. Dospělí jsou pouze průvodci, kteří nechávají dětem svobodu volby co budou dělat, kdy a s kým. Děti se sdružují ve věkově smíšených třídách a učí se od sebe navzájem. Věnují se i praktickým činnostem jako příprava jídla, úklid a sebeobsluha. Děti jsou vedeny k samostatnosti a osobní zodpovědnosti. Tento typ vzdělávání vyžaduje větší angažovanost rodičů, protože mají se školkou spolupracovat a dodržovat obdobné principy i doma. V ČR existují i Montessori základní školy a samostatné třídy na běžných základních školách, takže děti můžou pokračovat ve vzdělávání v podobném duchu.
Waldorfské školky
mají řadu rysů podobnou jako Montessori. Kladou extrémní důraz na přírodu. Nesetkáme se v nich s technologiemi a moderními materiály. Za cíl si kladou i duchovní rozvoj dítěte. Kritici říkají, že se jedná o indoktrinaci filosoficko-náboženským učením zvaným antroposofie, jehož autorem je zakladatel waldorfské pedagogiky Rudolf Steiner. Nicméně, školy jsou pod dohledem MŠMT a kontrolovány Českou školní inspekcí. Oblíbené lesní školky také čerpají z waldorfské pedagogiky.
Daltonské školky
Mají individuální ráz, protože Dalton není ucelený pedagogický směr. Vychází především z Montessori, ale každá školka si ho může upravit svým potřebám. Kladou důraz na svobodu, samostatnost a spolupráci. Taktéž spolupracují s daltonskými základními školami.
Ať už se rozhodnete jakkoliv, myslete především na sebe a své dítě. Dobře si prostudujte nabídku školek a vyberte tu, která je vašemu srdci nejbližší.
Zdroj: www.nejskolky.cz, www.dotaceeu.cz, www.predskolniporadna.cz,
www.montessoricr.cz, www.waldorfskaskolka.cz, www.waldorfcritics.org
25. 6. 2022 | Lucie Hromádková